Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

hokery do blatów
Poradnik

Jak dobrać hokery do blatów?

Kuchnia stanie się jeszcze bardziej stylowa i funkcjonalna, gdy wybierzesz odpowiednie hokery. To jeden z najmodniejszych mebli ostatnich sezonów. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że zmieszczą się nawet w małej kuchni. Jednocześnie znacznie ułatwiają i uprzyjemniają spożywanie posiłków – przy blacie, obok barku czy nawet za stołem. Sprawdź, jak wybrać model, który zapewni Ci te wszystkie korzyści.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania hokera do blatu?

Już od kilku sezonów jednym z najważniejszych trendów aranżacyjnych jest otwarta kuchnia, która jest połączona z salonem oraz jadalnią. Stałym elementem takiego pomieszczenia jest barek kuchenny bądź wyspa, przy której są umieszczone wygodne hokery. Te wysokie stołki barowe wyróżniają się niskimi oparciami, dzięki czemu można je bez problemu wsunąć pod blat. W konsekwencji zajmują naprawdę niewiele miejsca i zapewniają mnóstwo wolnej przestrzeni w kuchni, jadalni oraz salonie. 

Z pewnością będziesz zadowolony z wyboru hokerów, jeśli tylko weźmiesz pod uwagę kilka istotnych kwestii i zdecydujesz się na modele renomowanej marki Meble Makarowski. Przede wszystkim powinny dobrze komponować się z meblami i aranżacją wnętrza. Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze hokery? Ciekawym rozwiązaniem są drewniane modele, które dobrze będą wyglądały w skandynawskich wnętrzach. Jeśli szukasz dobrego uzupełnienia dla nowoczesnych i industrialnych aranżacji, to koniecznie zdecyduj się na hokery z metalowymi elementami. Doskonale będą się też prezentowały srebrne bądź czarne modele – najlepiej te o matowym wykończeniu. 

Dla klasycznych, retro, eleganckich i vintage kuchni świetnym wyborem będą drewniane hokery. Ten ponadczasowy materiał z pewnością wprowadzi do wnętrza mnóstwo przytulnego klimatu. 

Zauważ, że hokery dodatkowo możesz ozdobić przy pomocy wygodnych poduszek. W końcu tekstylia to najlepszy sposób na podkreślenie charakteru aranżacji. Do dyspozycji masz siedziska z gładkich i nieco bardziej minimalistycznych materiałów, a także efektowne, wzorzyste wersje. Możesz je też zmieniać w zależności od pory roku, mody czy po prostu Twojego gustu i nastroju.

Podczas wyboru hokerów pamiętaj o tym, żeby wziąć pod uwagę szerokość blatu, bo ma to wpływ na liczbę krzeseł, które możesz ustawić przy wyspie kuchennej. Zazwyczaj specjaliści zalecają, żeby dla jednej osoby zostawić przynajmniej 60 cm wolnej przestrzeni – dotyczy to hokerów o szerokości ok. 40-45 cm. Oprócz tego oparcie na stopy powinno znajdować się na poziomie ok. 40 cm poniżej siedziska. Dzięki temu zapewnisz nogom odpowiednie podparcie i utrzymasz kręgosłup w najzdrowszej pozycji. Jednak przede wszystkim sprawisz, że spożywanie posiłków stanie się dużo przyjemniejsze i znacznie wygodniejsze. Wtedy z chęcią będziesz zasiadać do śniadania czy obiadu właśnie na hokerze kuchennym.

Jak wybrać hoker o odpowiedniej wysokości?

Sklepy zapewniają wiele różnych hokerów, które musisz dopasować nie tylko do wyglądu pomieszczenia, ale również do parametrów barku, wyspy czy innej przestrzeni. Na stronie https://meblemakarowski.pl/15-hokery z łatwością znajdziesz odpowiednie modele, ale najpierw musisz wiedzieć, jakie warianty sprawdzą się najlepiej.

Kluczowe znaczenie ma to, żeby hokery umożliwiały zachowanie wyprostowanego ciała podczas siedzenia. Dzięki temu zadbasz o swoją wygodę i zdrowie. Poza tym jeszcze przed zakupem zmierz wysokość blatu bądź wyspy. Zazwyczaj przyjmuje się, że odległość między siedziskiem hokerów a blatem powinna wynosić od 20 do 30 cm.

Dobrym przykładem jest standardowy barek o wysokości 110-120 cm. W takim przypadku hokery powinny mieć ok. 80-90 cm wysokości. Jeśli masz nieco niższy blat np. 80 cm, to wówczas zdecyduj się na niższe krzesła – najlepiej w granicy 55-60 cm. 

Jeśli z hokerów mają korzystać niskie osoby lub dzieci, to różnica między blatem a siedziskiem nie powinna być większa niż 25 cm.

Blat 90 cm – jaki hoker sprawdzi się najlepiej?

Bardzo często w kuchni lub jadalni montowany jest blat o wysokości 90 cm. To dość standardowe rozwiązanie, do którego również możesz wybrać hokery m.in. ze sklepu https://meblemakarowski.pl/20-krzesla-z-ekoskory. W takim przypadku odległość siedzisk krzeseł od podłogi powinny wynosić ok. 60-65 cm. Oczywiście istotne znaczenie ma wzrost osoby, która będzie korzystała z tych mebli. Jeśli szukasz bardziej uniwersalnych modeli, to zdecyduj się na hokery kuchenne z możliwością regulacji wysokości. Dzięki temu zyskasz hokery odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Poza tym postawisz je przy barku lub wyspie kuchennej oraz przy stole w jadalni.