Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

jak odnowić meble kuchenne
Poradnik Wyposażenie

Czy warto odnowić stare meble kuchenne?

Stare meble kuchenne można porządnie odnowić. Dzięki temu mogą znowu świetnie się prezentować. Istnieją sprawdzone sposoby w celu odnowienia mebli, również kuchennych. Warto dowiedzieć się, jakie są najlepsze.

Jak odnowić meble kuchenne?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób odnowić meble kuchenne nie wydając wielu pieniędzy. Okazuje się, że szafki kuchenne, które wyglądają jak nowe, nie muszą kosztować fortuny. Istnieją sprawdzone pomysły na remont kuchni. Dzięki nim można bardzo sprawnie i sprytnie odnowić stare meble kuchenne. Ponadto można zmienić nawet ich wyposażenie. Nierzadko wystarcza zaledwie pomalowanie mebli. Wszystko można zrobić niewielkim kosztem. Warto dowiedzieć się, jak odnowić meble kuchenne. W przypadku, kiedy szafki w kuchni są w złym stanie i nie warto ich już odnawiać, a marzeniem jest nowa kuchnia, wiele osób kusi się na najtańsze standardowe zestawy meblowe. Jednakże warto odnowić stare meble kuchenne, zwłaszcza w przypadku, kiedy są jeszcze w dobrym stanie technicznym. W takim przypadku warto je porządnie podrasować.

W niektórych przypadkach niewielki lifting, a ponadto dopasowanie wnętrz szafek powinno zaspokoić potrzeby zmian. Często jest to korzystne rozwiązanie, niekiedy o wiele lepsze niż zakup najtańszego zestawu meblowego, który z pewnością nie będzie najlepszej jakości. Zanim jednak postawi się na odnowienie szafek kuchennych, najlepiej przeprowadzić generalny przegląd ścianek korpusów, szuflad, półek, a ponadto frontów. Każdy element w kuchni należy wyczyścić, a ponadto sprawdzić, czy nie ma jakichś uszkodzeń. Warto też przyjrzeć się zawiasom w drzwiczkach, a ponadto prowadnicom szuflad. Dzięki temu można uzyskać pewność, iż dany mebel nadaje się do renowacji.

jak odnowić meble kuchenne

Okleina – skuteczne odnowienie mebli kuchennych

Wszelkie niewielkie usterki można naprawić, natomiast zniszczone elementy, na przykład półki bądź zawiasy, warto wymienić na nowe. Trzeba też wiedzieć o tym, że nowe półki można zakupić w markecie budowlanym, a ponadto zamówić przycięcie elementu z płyty na wymiar, co jest bardzo istotne. W przypadku, kiedy szafki kuchenne opierają się na przykręcanych nóżkach, które zostały od przodu przykryte specjalną listwą maskującą, warto je zdemontować. Wtedy można odświeżyć taką szafkę kuchenną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które przyczyni się do skutecznego odnowienia mebla.

Trzeba też wiedzieć, że meble na nóżkach prezentują się o wiele lżej, a ponadto nowocześniej. Ponadto posadzka pod szafką powinna zostać utrzymana w należytej czystości. Jeżeli natomiast widoczne po zdemontowaniu cokołu nóżki nie cechują się estetycznością, należy je wymienić na nowe. Tego typu rozwiązanie powinno przynieść sporo dodatkowych korzyści, zwłaszcza w przypadku, kiedy zostaną zakupione nóżki o regulowanej wysokości. Taka opcja powinna pozwolić dostosować wysokość kuchennego blatu dokładnie do naszych potrzeb.

Sprawdź także: Wyjaśniamy jak ocieplić drewniany dom

Dlaczego warto odnawiać meble?

W przypadku odnowienia mebli kuchennych warto odświeżyć fronty. Zwłaszcza te drewniany należy pomalować wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna, bądź emalią rozpuszczalnikową, która jest świetna na odporne powłoki. Trzeba wiedzieć o tym, żeby przed pomalowaniem wszystko odtłuścić, a ponadto wyczyścić, co jest bardzo istotne w kwestii prawidłowej renowacji mebla. Dodatkowo trzeba usunąć starą farbę, na przykład przy zastosowaniu papieru ściernego. Najlepiej wykorzystać granulację 120. Resztki można zmyć rozpuszczalnikiem, który powinien być bardzo skuteczny.

Okazuje się, że zaletą takiej opcji jest fakt, że w łatwy sposób można zmienić kolor szafek. W przypadku, kiedy chce się uzyskać efekt postarzenia, można także do malowania mebla zastosować farbę kredową. Jest ona świetna w przypadku renowacji. Trzeba też wiedzieć o tym, żeby wszelkie ubytki w drewnie wypełnić specjalną szpachlą do drewna. W przypadku, kiedy stare fronty pokryte zostały fornirem, warto go usunąć, a ponadto nałożyć nowy. Warto dodać, że drewniane szafki trzeba odpowiednio odświeżyć. Najlepiej je lakierować na nowo bądź pokryć specjalnym woskiem. Dzięki temu znowu powinny pięknie się prezentować.

Należy nadmienić, że niezależnie od nowego sposobu wykończenia trzeba usunąć na początku stary lakier, o czym nie każdy pamięta. Dodatkowo zniszczone fronty z płyt MDF, śmiało można pomalować przy zastosowaniu wodorozcieńczalnej farby akrylowej. Powinna być ona bardzo skuteczne do takiego zadania. Najlepiej też wybrać farbę półmatową. Jest ona skuteczna w kwestii odnowienia mebli kuchennych, zwłaszcza drzwiczek w szafkach. Taką farbę można zakupić w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Dostępna jest w atrakcyjnej cenie.

Zobacz także: Stół do jadalni nowoczesny – jaki wybrać?

Jak odnowić meble kuchenne – podsumowanie

Warto wiedzieć o tym, że stare szafki można również okleić, lecz tylko wtedy, kiedy ich front cechuje się gładką powierzchnią – nie może mieć żadnych frezów, a także ramek. Często jest tak, że korpusy są w dobrym stanie bądź mają małe, proste do naprawy usterki. W takim przypadku można wymienić same fronty. W ten sposób zaoszczędzi się sporo pieniędzy, co jest priorytetem dla wielu ludzi.