Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

renowacja kamienic
Bezpieczeństwo Budownictwo

Jak przebiega renowacja kamienic?

Renowacja kamienic jest powszechnie przeprowadzana w obecnych czasach. Nic w tym dziwnego, bowiem można stworzyć bardzo przytulne mieszkania. Ponadto kamienice przeważnie zlokalizowane są w centrum miast, co jest ich dodatkowym atutem. Dlatego wielu właścicieli stawia na ich renowację. Warto dowiedzieć się, na czym ona polega.

Renowacja kamienic

Okazuje się, że właściciele kamienic udostępniają ich lokale nie tylko firmom, ale także osobom prywatnym. Tego typu budynki przeważnie zostały wzniesione kilkadziesiąt lat temu i z tego powodu często wymagają renowacji. Mowa tutaj o gruntownym odświeżeniu budynku. Trzeba wiedzieć o tym, że remont należy w takim przypadku traktować jako inwestycję, ponieważ atrakcyjnie prezentująca się kamienica powinna przyciągnąć wielu najemców. Trzeba też wiedzieć, że takowe projekty dotyczą nie tylko samej fasady, ale także wnętrza.

Atrakcyjna kamienica jest bardzo ceniona. Można ją sprzedać bądź wynająć w dobrej cenie. Z tego powodu wiele osób stawia na renowację kamienic. Trzeba wiedzieć o tym, że fasada każdego budynku to bardzo istotny jego element. Ponadto nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kamienic, gdzie elewacja stanowi przede wszystkim część reprezentacyjną. Ponadto skutecznie przyciąga uwagę osób, które znajdują się w okolicy obiektu. Niestety wieloletnia eksploatacja, a ponadto narażenie na działanie wielu czynników zewnętrznych sprawia, że ozdobne elementy fasady kamienic nierzadko ulegają zniszczeniu. Wtedy kamienica prezentuje się dość mizernie. W takim przypadku wymagana jest jej renowacja.

Sprawdź również: Dlaczego warto wybrać ozdoby wiszące na sufit?

Mieszkanie a renowacja kamienic

Wiele osób zastanawia się, co obejmuje kompleksowe odnowienie kamienicy. Renowacja kamienic nie jest taka prosta. Okazuje się, że mieszkania, które znajdują się w takich budynkach, nierzadko wykorzystywane są jako siedziby przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego, ponieważ kamienice często znajdują się w dogodnych lokalizacjach w centrum miasta. Ponadto wynajęcie takiego lokalu jest o wiele tańsze niż w przypadku nowego budownictwa. Dodatkowo o wiele lepiej jest przeprowadzić spotkanie biznesowe w prestiżowej, odświeżonej kamienicy, która przyciąga wyglądem fasady, a ponadto nie rozczarowuje po odwiedzeniu jej wnętrza. Dlatego w Polsce wiele firm wynajmuje lokale w kamienicach. W naszym kraju istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się renowacją kamienic. Warto zapoznać się z ich usługami.

renowacja kamienic

Kamienica czy blok?

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać mieszkanie w bloku bądź w kamienicy. Okazuje się, że wybór pomiędzy kamienicą a blokiem to spory dylemat, przed którym stają kupujący. Mowa tutaj zwłaszcza o dużych miastach. Zarówno mieszkanie w bloku, jak i w kamienicy ma pewne wady oraz zalety. Warto dowiedzieć się, jakie są najistotniejsze. Okazuje się, że każde z rozwiązań różni się głównie ceną, która nierzadko wymaga kompromisów. Trzeba też wiedzieć o tym, że na rynku wtórym nadal jest sporo więcej mieszkań niż w blokach, które przeważnie są również w lepszym stanie niż te w kamienicach, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi. Okazuje się, że mieszkanie w kamienicy kusi głównie miłośników historycznego, niepowtarzalnego klimatu.

Wielu ludzi docenia stare mury, zwartą zabudowę, a ponadto stylową oraz monumentalną architekturę. Dlatego wiele osób stawia na takie mieszkanie. Dodatkowym atutem kamienic jest fakt, że często zlokalizowane są w dogodnym miejscu w centrum miasta. Ponadto mieszkania w nich dostępne są w przystępnych cenach, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi.

Dodatkowym atutem kamienicy jest fakt, że wnętrza są bardzo przestronne, a ponadto efektowne. Mieszkanie ma wysoki sufit, czym bije na głowę blokową ciasnotę. Ponadto kamienice mają ogromny potencjał renowacyjny. W ten sposób stwarzamy zupełnie nowe sposobności do aranżacji wnętrza. Jest to kwestia priorytetowa dla wielu ludzi. Warto dodać, że obowiązkowym elementem praktycznie każdego mieszkania w kamienicy są także wielkie okna. Zapewniają one świetny dopływ naturalnego światła. Dodatkowo podkreślają walory wnętrz, co bardzo cenimy w obecnych czasach. Innym plusem są grube ściany. Dzięki temu ciężko usłyszeć hałasy dobiegające od sąsiada. Ponadto w kamienicach jest chłodniej w czasie upalnego lata.

Zobacz także: Jak zaaranżować nowoczesny przedpokój w bloku?

Zalety mieszkania w bloku

Warto trochę powiedzieć o zaletach mieszkania w bloku. Okazuje się, że takich budynków jest w Polsce bardzo dużo. Bloki skutecznie opierają się czarowi historycznych kamienic. Jest to praktyczny wybór, który jest ceniony przez rodaków. Wiele osób ceni sobie centralne ogrzewanie, windę dla niepełnosprawnych, a ponadto uporządkowaną klatkę schodową. Z tego powodu mieszkanie w bloku jest bardzo popularne w obecnych czasach. Trzeba też wiedzieć o tym, że ogromna większość bloków jest w dużo lepszym stanie niż kamienice. Spory wpływ ma na to wieloletni nadzór spółdzielni mieszkaniowych, a ponadto współpracy wspólnoty. Przez to bloki są regularnie remontowane, ocieplane, a ponadto modernizowane, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi. Warto też dodać, że mieszkania w blokach są także podłączone do sieci miejskiego ogrzewania, dzięki temu zapewniane jest tanie ciepło w czasie zimy czy późnej jesieni.