Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

jak ocieplić drewniany dom
Budownictwo Poradnik

Wyjaśniamy jak ocieplić drewniany dom

Wiele osób zastanawia się, jak ocieplić drewniany dom. Termoizolacja jest jednym z najważniejszych etapów wykończenia domu z drewna. Nie ma przy tym większego znaczenia, którą technologię wybierzemy. Rzetelne wykonanie jest równie ważne co wybór określonego materiału. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zapewnić komfort życia mieszkańcom.

Sprawdź także: Czy warto postawić na ogrzewanie gazowe?

Ocieplenie drewnianego domu

Wybór odpowiedniego projektu domu także odgrywa istotne znaczenie. Stare domy drewniane zazwyczaj potrzebują solidnego ocieplenia. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinno wyglądać ogrzewanie drewnianego domu. Należy pamiętać, że całkowicie naturalnym i zadziwiającym materiałem jest drewno. Wyjątkowa izolacyjność to jedna z najważniejszych zalet drewna. Budowa drewnianego domu jest idealna dla osób, którym zależy na niskich rachunkach za ogrzewanie. Warto mieć na uwadze, że szkło przewodzi ciepło ponad 20 razy szybciej od drewna. Zużycie energii jest mniejsze, jeżeli wolniejsze jest przewodzenie ciepła. Z pewnością dobrym przewodnikiem ciepła nie jest drewno. Najważniejsze jest jednak to, że fantastycznie izoluje. Drewno w przeciwieństwie do cegły nie akumuluje ciepła, ale jest doskonałym izolatorem i powstrzymuje ciepło przed ucieczką z pomieszczenia.

Bardzo łatwo utrzymać ciepło przez długi czas, jeśli uda nam się uzyskać optymalną temperaturę w mieszkaniu. Powietrze ociepli się w pierwszej kolejności, jeśli włączysz ogrzewanie. W domach murowanych jest inaczej, ponieważ ściany ogrzewają się najpierw. Zarówno zimą, jak i latem świetnie spisują się konstrukcje drewniane. Warto mieć na uwadze, że ciepło zatrzymywane jest wewnątrz w czasie mrozów, a przyjemny mikroklimat panuje w domu podczas upałów. Drewno powoduje, że nie ma nawet potrzeby używania klimatyzacji.

Można śmiało powiedzieć, że drewno jest doskonałą alternatywą dla cegły lub betonu. Wiele osób nie ma jednak pojęcia, jak ocieplić drewniany dom. Jeśli nie posiadasz wystarczającego doświadczenia to powinieneś skorzystać z usług profesjonalnej firmy budowlanej. Doświadczeni fachowcy będą wiedzieli jak to zrobić, a także jakich materiałów użyć. Należy pamiętać, że ściany zewnętrzne odpowiadają aż za 30% wszystkich strat cieplnych. Odpowiedni komfort przebywania w domu można uzyskać dzięki dobrej izolacji cieplnej. Nie ma na to nawet wpływu pogoda za oknem.

drewniany dom

Drewniany dom – zalety

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że najczęściej wełną mineralną ociepla się domy drewniane. Według powszechnej opinii jest to najbardziej optymalny materiał. Można także zastosować płyty drzewno-magnezytowe, ale są one już zdecydowanie droższe. W przypadku drewnianych domów z bali można wykorzystać specjalne bale z wewnętrzną warstwą ocieplenia. Pojawiają się dwie popularne opinie w kwestii styropianu.

Według jednej opinii styropian nie powinien być używany do ocieplania drewnianych domów. Zwolennicy uważają, że ten materiał można wykorzystać, ale trzeba spełnić kilka warunków. Wełna mineralna cechuje się dobrymi parametrami paroprzepuszczalności. Dlatego nie powinno być żadnych problemów z przepływem wodnej pary przez ściany. Posiada też świetną izolacyjność cieplną. Niepalność jest dodatkowym walorem wełny mineralnej. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku konstrukcji drewnianych. Sprawdzi się nie tylko przy wykonywaniu izolacji w szkieletowych konstrukcjach, ale również innych domach. Płyty o dużej gęstości wykorzystuje się do tego zdecydowanie najczęściej. Wyższa cena wełny w porównaniu ze styropianem może być jednak dodatkowym problemem dla wielu osób. Jest to materiał, który bardzo mocno ogranicza dyfuzję. Dlatego lepiej zastosować odpowiednie obliczenia dotyczące przepuszczalności pary wodnej przed podjęciem decyzji o jego użyciu.

Zobacz także: Ozdoby do naszego domu

Szczeliny wentylacyjne

Skraplanie się pary wodnej jest efektem doboru nieodpowiednich płyt styropianowych. W konsekwencji może to doprowadzić do zawilgocenia ścian. Egzaminu nie zdaje także tradycyjny system ocieplania z użyciem styropianu klejonego bezpośrednio do ściany. Wskutek braku paroprzepuszczalności para wodna nie może wydostać się na zewnątrz. Problemy mogą narastać przy używaniu cienkowarstwowego tynku. Taki tynk zawsze wyróżniał się wysoką odpornością na działanie wody. Dlatego utrudnione jest wysychanie wszystkich zawilgoceń, które powstają pod styropianem. Nie ma opcji zagwarantowania pełnej szczelności.

Trzeba jednak spróbować, żeby szczelność była jak najwyższa. Wilgoć, która dostanie się pod warstwę styropianu powinna być w miarę możliwości odprowadzana. Oczywiście jest to możliwe, ale trzeba przede wszystkim pilnować kilku reguł. Przy oknach i drzwiach nie można zostawiać żadnych nieszczelności. Po drugie, trzeba zastosować wiatroizolację, czyli folię przepuszczającą parę wodną. Szczeliny wentylacyjne należy zrobić pomiędzy styropianem a poszyciem. Zapewni to przede wszystkim odparowanie wody, która mogłaby się znaleźć między tymi warstwami. Warto podkreślić, że na dwa sposoby można przymocować styropian. Wyjątkowej dokładności w wykonaniu wymaga użycie styropianu ryflowanego. Wentylacja nie będzie działać prawidłowo, jeśli wystąpią jakiekolwiek nieszczelności.