Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

co powoduje awarie urządzeń spawalniczych
Przemysł

Jakie są najczęstsze awarie urządzeń spawalniczych i jak ich unikać?

Spawarka jest urządzeniem niezbędnym dla każdego majsterkowicza, który powinien mieć choć jedną w swym domu lub warsztacie. Często wiele rzeczy psuje się w trakcie ich użytkowania i wymagają pomocy spawarki. Jednak jest ona sprzętem, który wymaga odpowiedniej wiedzy użytkowania, w przeciwnym razie można ją łatwo uszkodzić.

Nie oszczędzajmy na zakupie spawarki

Cena spawarki w dużej mierze zależy od marki i jakości tego sprzętu. Znany i zaufany producent, daje nam gwarancję wydajności swoich wyrobów. Kolejnym atutem jest większa ilość serwisów reklamacyjnych oraz szersze wsparcie techniczne dla klientów niż w przypadku marek mało znanych lub amatorskiego, taniego sprzętu. Podczas zakupu zwrócenie uwagi na markę i dostępność serwisów jest bardzo ważna, gdyż sprzęt ten ze względu na swój charakter może się czasem zepsuć. Podczas użytkowania powinno się przestrzegać również instrukcji obsługi, aby uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń, jednak im droższa spawarka, tym większa szansa ich uniknięcia.

Często popełniane błędy eksploatacyjne

Unikanie błędów podczas użytkowania spawarki, czasem jest trudne, można przeoczyć banalne rzeczy, które mają wpływ na jej późniejszą wydajność. Warto uważać, aby nie skracać żywotności tego sprzętu. Co w takim razie może się przyczynić do uszkodzenia spawarki?

Uchwyty spawalnicze

Do serwisów często wysyłane są sprzęty o bardzo zniszczonych uchwytach spawalniczych, u których doszło do wypalenia lub ekstremalnego zużycia. Powinno się pamiętać o ich wymianie, gdy tylko zaczną się zużywać, aby nie dopuścić do całkowitego przepalenia.

Zbyt duże przegrzanie urządzenia

Spawarki mają tabliczki znamionowe, które dokładnie określają jej możliwości i wydajność. Nie powinno się zatem użytkować spawarki według własnego uznania, nie stosując się do informacji na tabliczce, gdyż bardzo szybko sprzęt ulegnie awarii.

Gniazdo zasilające

Zdarza się, że wszelkie domowe sprzęty działają bez zarzutu, a spawarka po podłączeniu nie działa prawidłowo. Dzieje się to dlatego, że źródło zasilania musi być odpowiednie do wymagań spawarki. Usterki nie powinno się poszukiwać ze strony sprzętu, a należy dostosować gniazdko zasilające do jej wymogów.

Kabel zasilający

Po ukończonej pracy spawarkę należy umieścić w jej oryginalnym opakowaniu lub bezpiecznie w roboczej szufladzie. Zwijanie kabla, przygniatanie go innymi, ciężkimi przedmiotami, doprowadzić może do uszkodzenia, złamania go lub naderwania.

Warto przedmuchać

Co jakiś czas należy przedmuchać spawarkę np. sprężonym powietrzem, gdyż do środka dostają się zanieczyszczenia takie, jak kurz lub pył, osiadają one na podzespołach, jak w każdym innym sprzęcie.