Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

pierwsze kroki w spawalnictwie
Przemysł

Pierwsze kroki w spawalnictwie

Nawet jeśli ktoś nigdy wcześniej nie spawał ani nie brał poważniejszych kursów spawalniczych, to zdobycie tych umiejętności nie jest dziś specjalnie utrudnione. Dostępne dzisiaj na rynku, łatwe w użyciu spawarki oraz jednostki podawania drutu znacznie przyspieszają proces uczenia się. Dlatego jeżeli ktokolwiek kiedykolwiek interesował się tym rzemiosłem, teraz jest doskonały moment, aby zacząć z nim przygodę. Czas pobudzić swoją kreatywność i zmierzyć się z tematem spawania.

Na dobry początek

Po pierwsze, zaleca się ćwiczenie obsługi pistoletu bez spawania. Jednym z lepszych egzemplarzy do nauki jest spawarka Sherman. Należy ująć ją w jedną rękę i podeprzeć dłoń na stole. Druga ręka obsługuje spust pistoletu. Stojąc w wygodnej pozycji należy przesuwać pistolet równomiernie po całej powierzchni roboczej. Ćwiczenie to ma na celu dostosowanie postawy ciała oraz ruchów spawarki w ten sposób, aby stały się jak najbardziej naturalne.

Po przymocowaniu przewodu roboczego do obrabianego przedmiotu należy przytrzymać pistolet tak, aby drut stykał się z powierzchnią spawu pod kątem około trzydziestu stopni. Trzeba dotknąć drutem bardzo lekko do spawanej powierzchni, nacisnąć spust i delikatnie pociągnąć pistolet do siebie. W ten sposób wykonuje się pierwszą próbną spoinę. Drut powinien stopić się w kałużę spawalniczą z równomierną prędkością i wydawać stały, trzaskający dźwięk podczas pracy. W razie potrzeby trzeba dostosować ustawienia spawarki Sherman.

Przygotowanie metalu

Zaznaczamy linię rysikiem z węglika lub szydłem stolarskim i przeciąć piłą do metalu. Aby uzyskać mocną spoinę, trzeba wyczyścić metal za pomocą środka odtłuszczającego. Następnie szlifujemy metal i wykonujemy niewielki skos wzdłuż krawędzi spawanych. Dzięki temu spoina wnika tak głęboko, jak to możliwe, aby można było ją dalej szlifować. Nie można tutaj przesadzić, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko spalenia metalu.

Spawane kawałki metalu powinny mieć gładkie powierzchnie, bez zadziorów. Przed spawaniem trzeba ułożyć je blisko siebie i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Dopiero wtedy spawarka Sherman powinna ruszyć do pracy.

Spawanie

Trzeba połączyć spawane kawałki razem w kilku miejscach, wzdłuż każdego stawu. Po każdym spawaniu powinno się sprawdzić ponownie, czy nie ma nierównych narożników. Jeżeli coś jest nie tak, należy odciąć spoinę, zmienić nieco układ poszczególnych elementów, a następnie spróbować ponownie. Bieżące poprawki są bardzo ważne, bowiem im dalej zabrniemy w dany projekt, tym trudniej będzie odwrócić wcześniejsze kroki.

Możliwość komentowania została wyłączona.