Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

jadalnia
Wyposażenie

10 elementów, których potrzebuje każda jadalnia

Aranżacje jadalni mogą być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, gdy nie jest pomieszczeniem używanym przez nas regularnie. Nic dziwnego, że często nie mamy pomysłu, jak urządzić ją w sposób zarazem ładny i funkcjonalny. Dlatego przychodzimy z pomocą! Przedstawiamy listę 10 elementów, których zakup pozwoli Ci odmienić jadalnianą przestrzeń. Zakładamy, że posiadasz już krzesła i stół, a poprawne ułożenie sztućców nie jest dla Ciebie wyzwaniem. Ciekawy, co dla Ciebie przygotowaliśmy? Zaczynamy! 

Konsola

Jeśli jeszcze nie wiesz, konsola to rodzaj komody – jest wąska i stoi zaraz przy ścianie. Zazwyczaj jest to po prostu blat na nóżkach, a nie regał z półkami. Nie ma znaczenia, jak długi jest Twój stół do jadalni, zawsze będzie Ci brakować miejsca do przechowywania. Konsola to idealny mebel do schowania w nim porcelanowej zastawy i półmisków – będzie łatwo po nie sięgać podczas nakrywania do stołu. Jest to również doskonały sposób na kuchenne aranżacje. Mała kuchnia zazwyczaj nie może sobie pozwolić na postawienie w niej tego rodzaju mebla – przenieś go więc do jadalni!

Wazon

Od gałązek sosny zimą po gałązki frezji latem – trzymaj pod ręką swój ulubiony wazon, by stworzyć przykuwające wzrok, kwiatowe aranżacje. Wazon może być ciekawym akcentem kolorystycznym w przestrzeni utrzymanej w neutralnych barwach! Wybierz ten ceramiczny lub gliniany.

Świece

Nie ma nic bardziej romantycznego niż kolacja w blasku świec. Możesz uzupełnić je świecznikami lub z nich zrezygnować. Wszystkie świece są mile widziane – zarówno tealighty, jak i te długie i wąskie. Pamiętaj jednak, by były to świece bezzapachowe. Te pachnące cynamonem i wanilią zachowaj na wieczory spędzone przed telewizorem. 

Lustro

Jeśli chcesz optycznie powiększyć swoją jadalnianą przestrzeń, lustra dodadzą jej natychmiastowej głębi i światła. Uzupełnij lustro o bogato zdobione ramy lub wybierz takie o nietypowym kształcie. W jadalniach świetnie wyglądają lustra podłużne i wąskie, które odbijają całą powierzchnię stołu.

Tekstylia stołowe

Jedzenie zawsze wydaje się bardziej wyszukane, gdy jest podawane na pięknym obrusie, a talerze zawsze wyglądają bardziej elegancko, gdy są umieszczone na podkładkach. Warto także zrezygnować z serwetek papierowych na rzecz tych materiałowych. Całość będzie wówczas prezentować się bardzo stylowo. 

Rośliny

W jadalni powinno znajdować się dużo zieleni. Jeśli brakuje Ci miejsca, kup wysoki kwietnik, aby postawić w rogu kilka sukulentów. A jeśli nie posiadasz tzw. “ręki do kwiatów”, pamiętaj by wybierać rośliny niewymagające uwagi. 

Barek

Nie przerywaj kolacji szaleńczym skokiem do lodówki. Przechowuj wszystko, od szampana, po wina, cytryny i limonki w eleganckim barku na kółkach. Dzięki swojej praktycznej formie, po zakończonej kolacji może z powrotem stanąć w kącie. 

Zastawa

Podaj coś specjalnego i zaserwuj to na swoich najcenniejszych półmiskach i talerzach. Przygotuj również stojak na ciasta i inne desery oraz wielofunkcyjne naczynie do serwowania przystawek. Możesz również zaopatrzyć się w deskę obrotową, na której ułożysz włoskie antipasti!

Kieliszki

Upewnij się, że goście nie zostaną z pustymi rękami, gdy nadejdzie pora wzniesienia toastu za gospodynię! Chociaż trudno jest posiadać kieliszki do każdego rodzaju alkoholu, zalecamy zaopatrzyć się przynajmniej w komplet kieliszków do wina (do białego i czerwonego) oraz szklanek do whisky.

Żyrandol

Pisząc „żyrandol”, niekoniecznie mamy na myśli ozdobny kryształ w stylu Marii Antoniny. Mowa raczej o punktowym oświetleniu nad stołem. Dobrze, by lampy nad stół zwisały bezpośrednio nad nim – lepiej zrezygnować z oświetlenia sufitowego, ponieważ może okazać się niewystarczające na nocne przyjęcia.