Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

rodzaje ogrzewania domu
Budownictwo Wyposażenie

Czy warto postawić na ogrzewanie gazowe?

Wiele osób zastanawia się, czym ogrzewać dom. Sezon grzewczy nadchodzi, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje ogrzewania domu. Sprawdź, czy warto postawić na ogrzewanie gazowe?

Czym ogrzać dom?

Pomimo tego że przełom lata oraz jesieni przeważnie rozpieszcza słońcem, a także ciepłem, to spadek temperatury można już odczuć, zwłaszcza w Polsce. Już na początku września warto skontrolować instalacje w swoim domu, a ponadto dokonać ich ewentualnych modernizacji. Jest to właściwy czas, żeby sprawdzić, jakie systemy grzewcze są najbardziej efektywne, a ponadto ekonomiczne. Przede wszystkim powinny być wygodne oraz bezpieczne dla środowiska. Warto zaznaczyć, że dla komfortu codziennego przebywania w domu wymagane jest utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniach, w każdej porze roku. Trzeba też wiedzieć o tym, że podczas sezonu jesienno-zimowego oraz wiosennego wymagane jest korzystanie z instalacji centralnego ogrzewania bądź innego systemu grzewczego.

Sprawdź także: Wyjaśniamy jak ocieplić drewniany dom

Sprawdzone ogrzewanie

Należy nadmienić, że istnieje bardzo dużo sposobów na zapewnienie właściwej temperatury w domu. Ogrzewanie w czasie zimy oraz późnej jesieni jest bardzo istotne. Trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę w domu. Obecnie Polacy korzystają często z ciepła z elektrociepłowni. Mowa tutaj o tak zwanym ogrzewaniu miejskim. Ponadto popularna jest instalacja gazowa. W wielu polskich domach montowane są również kotły gazowe, a także systemy olejowe. Często wykorzystywany jest piec węglowy. Trzeba też dodać instalacje grzewcze, które wykorzystują energię elektryczną.

Okazuje się, że jednym z najpowszechniej stosowanych sposobów w celu ogrzania domu jest instalacja centralnego ogrzewania, która od wielu dekad jest wykorzystywana także w Polsce. Mowa tutaj o kotle z systemem specjalnych rur, a ponadto grzejników. To one odprowadzają ciepło ze specjalnego zbiornika, a ponadto rozprowadzają je po pomieszczeniach w środku budynku mieszkalnego. Zdecydowanie jest to bardzo wygodna forma ogrzewania, bowiem dostarcza ciepło do praktycznie każdego miejsca w domu, gdzie poprowadzona jest instalacja grzewcza. Trzeba wiedzieć o tym, że w przypadku pieców gazowych, a także wolno stojących grzejników elektrycznych ogrzewamy powietrze zaledwie w tym pomieszczeniu, w którym zostało zainstalowane. W Polsce nadal bardzo chętnie wykorzystujemy piece węglowe. Jednakże cena za ten surowiec jest coraz większa. Sprawia to, że dużo ludzi szuka innej formy ogrzewania. Nierzadko wybieramy tańsze rozwiązania. Popularne jest obecnie ogrzewanie gazowe.

ogrzewanie gazowe

Piec węglowy czy ogrzewanie gazowe

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że najpowszechniejszym typem ogrzewania w miastach, zwłaszcza w blokach, jest ciepło, które pochodzi z elektrociepłowni. Dostarczane jest ono przy zastosowaniu rurociągów. Celem jest to, żeby efektywnie wykorzystać źródło ciepła. Dlatego zabudowa wielorodzinna powinna być wysoka, a ponadto zwarta.

Należy też nadmienić, że elektrociepłownie nie wytwarzają docelowo ciepłej wody, a ponadto ogrzewania do mieszkań, lecz produkują energię elektryczną, co jest bardzo istotne. Należy też nadmienić, że ciepło jest w tej kwestii odpadem produkcyjnym, o czym nie każdy wie. Oprócz tego energie cieplna dostępna jest zaledwie w czasie jesieni oraz zimy. Wiele osób zastanawia się, jakie są zalety instalacji grzewczej z ogrzewaniem miejskim. Okazuje się, że zalet jest dość sporo. Przede wszystkim trzeba powiedzieć o niskiej cenie. Tego typu ogrzewanie jest jednym z najtańszych dostępnych w naszym kraju. Ponadto korzystanie z niego jest wygodne, a ponadto komfortowe – nie wymaga żadnej obsługi, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi. Kolejnym atutem ogrzewania miejskiego jest fakt, że nie wymaga poświęcenia czasu, a ponadto energii na przygotowanie ogrzewania w domu. Dodatkowo nie ma wymogu organizowania miejsca w celu przechowywania paliwa. W tym wypadku mowa o gazie bądź węglu.

Zobacz również: Jak ukryć kable od telewizora?

Ogrzewanie gazowe – warto wiedzieć

Warto trochę powiedzieć o ogrzewaniu w formie instalacji gazowej. Okazuje się, że taka forma ogrzewania także wymaga użycia odpowiedniej instalacji. Trzeba wiedzieć o tym, że ogrzewanie gazowe może pochodzić z sieci miejskiej. Również istnieje możliwość instalacji zbiornika na własnej działce, co jest bardzo ważne. Ponadto gaz miejski jest dostępny tylko w takim miejscu, w którym przechodzą gazociągi.

Niestety jest ich o wiele mniej niż rurociągów ciepłowniczych, co jest dość kłopotliwe. Z tego powodu jasno widać, że dostępność takiej formy ogrzewania jest nieco ograniczona. Warto trochę powiedzieć o kotłach węglowych. W Polsce często wykorzystujemy standardowy piec węglowy. Powinien on być obsługiwany tylko ręcznie. Do tego trzeba doliczyć nowoczesne kotły bezobsługowe, wyposażone w specjalne podajniki. Są one bardzo intuicyjne. Trzeba wiedzieć o tym, że kocioł węglowy centralnego ogrzewania zasilamy węglem od góry. Z takiego rozwiązania korzysta bardzo dużo rodaków. Ponadto piec węglowy można zakupić w przystępnej cenie, a powinien służyć przez wiele lat. Minusem takiego ogrzewania jest fakt, że węgiel od roku drastycznie drożeje, podobnie jak gaz, co jest problemem.