Manometry to niewielkie urządzenia, które służą do pomiaru ciśnienia i podciśnienia wody oraz gazów. Wykorzystywane są głównie w przemyśle, wodociągach i ciepłownictwie.
Rodzaje manometrów
Manometry można podzielić przez wzgląd na ciśnienie odniesienia i ciśnienie, które wskazują, na kilka rodzajów: absolutne, różnicowe, względne. Poza tym na wakuometry, które wskazują podciśnienie oraz manowakuometry.
Poza tym manometry można podzielić także, biorąc pod uwagę sposób, w który mierzą ciśnienie. Wtedy wyróżnia się manometry: cieczowe, sprężynowe, dzwonowe, elektryczne, tłokowe oraz puszki manometryczne.
Czy manometr przyda się w domu?
Choć manometr to urządzenie wykorzystywane głównie przez specjalistów, czasami może przydać się w domu. Nie jest drogi i warto go mieć, by zlokalizować niewielkie awarie bez pomocy fachowca.
Przy pomocy manometru można sprawdzić, czy ciśnienie wody w domowej instalacji jest odpowiednie. Aby to zrobić należy na kran nakręcić manometr co nie jest trudne. Następnie należy zakręcić wszystkie źródła wody – nie używać wody w czasie pomiaru. Kran, na którym nakręcony jest manometr należy maksymalnie odkręcić.
Ciśnienie w domowej instalacji może wynosić od 0,5 do 6 barów. Optymalnie jest, by były to 4 bary. Gdy ciśnienie jest wyższe, można zamontować reduktor, by zmniejszyć zużycie wody. Przy mniejszym ciśnieniu, warto poszukać wycieku.
Manometr przyda się również w garażu, ponieważ można zmierzyć nim ciśnienie w kołach samochodu lub motocykla. Ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Przy nieodpowiedniej wartości ciśnienia, opony nierówno się zużywają. Wielu kierowców zauważa też większe zużycie paliwa. Prawidłowe ciśnienie w oponach powinno wynosić 2,2 bara.
Czym jest manometr różnicowy?
Manometr różnicowy służy do pomiaru różnicy pomiędzy wartościami ciśnienia. Zasada jego działania jest dość prosta i wynika bezpośrednio z budowy. Manometr posiada dwie komory, które oddzielone są elementem ciśnieniowym. Gdy pomiędzy dwoma mierzonymi ciśnieniami jest różnica, porusza się on i wskazuje ciśnienie różnicowe.
Klasa dokładności manometru
Klasa dokładności manometru określa, jaki jest zakres błędu w temperaturze 20 stopni. Klasa dokładności 0,1 oznacza zakres błędu +/- 0,1% a dla klasy 0,25 zakres błędu +/- 0,25% itd.
Czym różni się manometr od barometru?
I jedne, i drugie urządzenia służą do pomiaru ciśnienia. Każdy barometr jest manometrem, ale odwrotnie już nie. Barometry mierzą tylko ciśnienie atmosferyczne. Zaś manometry mogą mierzyć również ciśnienie innych gazów niż powietrze oraz cieczy.