Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

jakość powietrza
Poradnik

Jesteś tym, czym oddychasz. Jak sprawdzić jakość powietrza w mieszkaniu?

Znane porzekadło głosi, że “jesteś tym, co jesz”. Gdyby jednak sparafrazować je tak, by miało związek z powietrzem, którym na co dzień oddychamy? Miałoby wtedy równie duży, jeśli nawet nie większy sens. W przypadku jedzenia mamy bowiem wolny wybór. Możemy kształtować jadłospis tak, by sprostał naszym wymaganiom i jak najlepiej wpływał na nasze zdrowie. Z powietrzem takiego komfortu nie ma. Jako jednostka mamy niewielki wpływ na to, co unosi się wokół nas i “wzbogaca” potrzebny do życia tlen. Największym problemem jest smog, przez który coraz więcej Polaków ma problemy ze zdrowiem. Wiele osób stara się więc zadbać przynajmniej o powietrze we własnym mieszkaniu, w czym pomagają oczyszczacze powietrza oraz nowoczesna rekuperacja. Poznań czy Wrocław, takie rozwiązania są bardzo przydatne, ale stan powietrza we wnętrzach trzeba stale kontrolować. Jak to zrobić?

W których częściach Polski smog jest największy?

Problem smogu długo kojarzył się nad Wisłą przede wszystkim z obrazkami z Chin, Japonii i azjatyckich metropolii. Od kilku lat wiemy już jednak, że podobny problem stanowi w Polsce. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejsc w kraju należą duże miasta, ale nie tylko. W klasyfikacji najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, którą kilka lat temu przygotowała Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO, w pierwszej pięćdziesiątce znalazło się aż 36 polskich miast! Najgorszym powietrzem oddychają na co dzień mieszkańcy południowych województw – małopolskiego oraz śląskiego.

Tuż za najbardziej zanieczyszczonymi miastami Europy – to dwie miejscowości w Bułgarii, Widyń i Dimitrowgrad – znalazło się jednak leżące w województwie łódzkim Opoczno. Kolejne miejsca to już jednak miejscowości ze Śląska, jak Żywiec, Rybnik i Pszczyna, a także z Małopolski – Kraków, Nowy Sącz oraz Proszowice. W większości z tych miejscowości powstawaniu smogu zbliża obecność dużych zakładów przemysłowych, spory ruch samochodowy oraz położenie w kotlinie, gdzie cyrkulacja powietrza jest utrudniona.

Rekuperacja – Poznań. Sposoby na zmniejszenie smogu w mieszkaniu

Co zrobić, gdy czujniki wskażą zbyt duże zanieczyszczenie? Dobrym rozwiązaniem są rekuperatory, które znajdziesz jedynie w specjalistycznych sklepach (jak np. https://sklep.mtc.poznan.pl/category/rekuperatory) zajmujących się głównie sprzedażą tego typu urządzeń . Poznań czy Warszawa, taki system wentylacji mechanicznej z odpowiednim filtrem F7 pozwala na zatrzymanie nawet 90 procent pyłów unoszących się w naszym otoczeniu i wpuszczenie do domu już mocno oczyszczonego z nich powietrza (więcej możesz dowiedzieć się od specjalistów z https://sklep.mtc.poznan.pl/. Uzupełnieniem walki o zdrowe powietrze mogą być rośliny wyłąpujące zanieczyszczenia z otoczenia, takie jak draceny czy skrzydłokwiaty.

Jak sprawdzić jakość powietrza we wnętrzach?

W sezonie grzewczym smog gości jednak w większości polskich miejscowości. Stan powietrza w mieszkaniu warto więc monitorować nie tylko mieszkając w przywołanych powyżej miastach. Wyraźnym sygnałem alarmowym może być już zapach powietrza. Jeśli jest on ostry, gryzący, to zdecydowany znak, że należy jak najprędzej spróbować zneutralizować krążące w powietrzu pyły. Znakiem ostrzegawczym będzie także utrudniony oddech domowników lub wzmożone objawy alergii.

Domowym sprawdzianem poziomu smogu w mieszkaniu może być tak zwany test płatka kosmetycznego. Polega on na umieszczeniu wacika u wlotu rury do odkurzacza – trzeba będzie przytwierdzić płatek taśmą – i włączeniu urządzenia na kilka minut. Stan wacika po takim zabiegu pokaże nam, ile substancji smolistych i pyłów unosi się w naszym otoczeniu.

By jednak dokładnie monitorować stan powietrza, niezbędne będą profesjonalne czujniki. Są wśród nich mobilne urządzenia wyposażone w akumulator, jak również stacjonarne stacje pomiarowe. Pokażą one poziom zanieczyszczenia poszczególnymi pyłami i zaalarmują, gdy normy zostaną przekroczone. W dodatku stacje pomiarowe można włączyć do sieci czujników w całym kraju, pomagając stworzyć smogową mapę Polski.