Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

pit
Poradnik

Rozliczenie PIT w 2023 roku – jakie zmiany?

Rozliczenie PIT 2023 wcale nie będzie proste dla podatników. Zmiany prawne obejmą nie tylko osoby prowadzące działalność, ale także osoby zajmujące się rozliczeniem podatkowym, czyli pracodawców czy zakład ubezpieczeń. Przeczytaj artykuł, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, dotyczącymi rozliczeń. 

W 2023 roku wszystkie deklaracje PIT będą złożone w tym samym terminie

Jednolity termin złożenia deklaracji PIT dla wszystkich to jedna z modyfikacji, która czeka na nas w przyszłym roku. Rozliczenie PIT2022 zależało od formy, jaką wybrał podatnik. Osoby, które zdecydowały się na rozliczenie na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, były zobowiązane, aby złożyć rozliczenie PIT do końca lutego 2022 roku. Jednakże zdecydowano, że rozliczenie podatku w 2023 roku będzie obarczone tym samym terminem dla każdego podatnika, nie patrząc na wybraną formę opodatkowania. To oznacza, że w 2023 roku rozliczenie PIT złożymy do 30.04.2023. Zmiana ta będzie dotyczyła podatników, którzy rozliczają się w formie tradycyjnej (czyli PITy składane do Urzędu Skarbowego oraz przez pocztę), a także rozliczenie podatku online (używając do tego programu, który umożliwia takie operacje). 

PIT 37 w 2023 – jakie zmiany?

PIT 37 obejmuje największą ilość podatników. Ten formularz zeznania podatkowego jest przeznaczony dla osób, które rozliczają się przy pomocy płatnika, na przykład pracodawcy. Ilość zmian, jakie zaszły w PIT37 w 2023 jest naprawdę spora. To sprawia, że konieczne może być skorzystanie z PIT Online 2023. Osoby, które będą wypełniały PIT za 2023, muszą mieć świadomość dużej ilości zmian, które zaszły. Może się to wiązać z koniecznością dokładnej znajomości prawa podatkowego, dlatego warto rozważyć skorzystanie z rozliczenia online.

W jakich głównych obszarach zaszły zmiany dotyczące PIT 2023?

  • Jedną z większych zmian jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 złotych, 
  • Kolejna ważna zmiana to obniżka stawki podatku PIT-37. Jest to zmiana z 17% na 12%. Dotyczy osób, które nie osiągają dochodów większych niż 120 000 złotych.
  • Zmienia się rozliczenie składki zdrowotnej. Dodatkowo pojawiła się niemożność jej odliczenia, która zależy od formy opodatkowania, jaka została przyjęta.
  • Kolejnymi zmianami są te dotyczące rozliczania się razem z małżonkiem oraz dla osoby, która samotnie wychowuje dziecko. 
  • Pojawiło się też wiele nowych ulg podatkowych.
Aplikacja PITax.pl została stworzona do wsparcia w rozliczeniach z urzędem

Jakie nowe ulgi w PIT 2023?

 Poza zmianami, jakie pojawiły się w rozliczenie PIT 2023, które mają zwiększać nasze obciążenia finansowe, pojawiło się też wiele nowych ulg. Najbardziej znaczące to: ulga za robotyzację, ulga na terminal czy zwolnienie z PIT świadczenia dotyczącego zakupu odbiornika cyfrowego.

Zmiany dotyczące rozliczenia najmu prywatnego w PIT-37 2023

Do ukończenia 2022 roku możliwe jest skorzystanie z ostatniej szansy odnośnie opodatkowania wynajmowanych nieruchomości na zasadach ogólnych. Z początkiem roku 2023 prywatny najem będzie można rozliczać jedynie w drodze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku stawka ryczałtu będzie wynosić 8,5% oraz 12,5%, a będzie to zależne od osiągniętych przychodów. 

Z programem PITax.pl masz szansę obniżyć swój podatek

W jaki sposób bezpiecznie oraz wygodnie rozliczyć PIT-37?

Na https://www.pitax.pl/pit-37/ w prosty oraz funkcjonalny sposób rozlicz podatek online z umów pracowniczych, czyli umowy o pracę, dzieło oraz zlecenie. Dodatkowo wszystkie potrzebne ulgi podatkowe zostaną zamieszczone podczas takiego rozliczenia. Deklarację można rozliczyć zarówno na komputerze jak i na komórce. Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo oraz poprawność danych. Wypełnione dokumenty zostaną przekazane do Urzędu Skarbowego, a ty zyskasz szybki czas zwrotu nadpłaty do 45 dni. 

Artykuł sponsorowany