Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

blacha
Poradnik

Akcesoria niezbędne do montażu blachy trapezowej

Montaż blachy trapezowej nie jest skomplikowaną czynnością, można ją wykonać samodzielnie. Jednak, aby efekt był trwały, musi być spełnione kilka warunków, a także muszą zostać wybrane odpowiednie akcesoria dekarskie. 

Montaż blachy trapezowej – podstawowe informacje 

Montaż blachy trapezowej nie musi wiązać się z koniecznością zatrudnienia fachowców – dekarzy, którzy naniosą ją na dach. Blacha trapezowa jest prostym i intuicyjnym pokryciem, którego montaż możesz wykonać samodzielnie. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym układanie blachy trapezowej przyniesie oczekiwany rezultat. 

Montaż blachy trapezowej na dachu płaskim oraz montaż blachy trapezowej na dachu jednospadowym polega na układaniu arkuszy blachy na drewniany rusztowaniu z kontrłat i łat. Blacha trapezowa nie wymaga wykonywania sztywnego pokrycia, a dla zachowania prawidłowej wentylacji warto zastosować membranę. Przed przystąpieniem do układania blachy należy sprawdzić geometrię dachu – przekątne, prostokątne połaci dachu powinny być równe, a kąty proste. Układanie blachy należy rozpocząć w kierunku przeciwnym do kierunku najczęściej wiejącego wiatru. 

Natomiast montaż blachy trapezowej na dachu wcześniej pokrytym papą powinien opierać się na układaniu arkuszy prostopadle do linii okapu – powinny one wystawać ok. 4 cm poza jego krawędź. Arkusze blachy trapezowej należy łączyć, zakładając jeden na drugi zakładem wynoszącym minimum 15 cm. Po zamontowaniu należy dokładnie zmieść dach, pozbywając się opiłków oraz wiórów, które mogłyby w przyszłości stanowić ogniska korozji. 

Jakie akcesoria są niezbędne do montażu blachy trapezowej? 

Wśród niezbędnych akcesoriów i narzędzi do montażu blachy trapezowej można wymienić:

  • gwoździe dekarskie – konieczne są one zarówno do montażu blachy trapezowej na dachu płaskim, jak i spadowym. Do mocowania najczęściej stosowane są gwoździe pierścieniowe do gwoździarki z szerokim łbem i podkładką. Gwoździe dekarskie przeznaczone do montażu blachy trapezowej powinny mieć średnicę ok. 3,8 mm i długość 63 mm. Montując blachę trapezową na dachu pokrytym papą, należy skorzystać z gwoździ blacharskich (papowych), które są stosowane podczas montażu samej papy, jednak sprawdzają się także przy łączeniu cienkich elementów blachy. Gwoździe te są wyposażone w płaski i szeroki łebek.
  • wkręty do blachy – służą do przymocowania blachy do łat. Do montażu blachy trapezowej polecane są wkręty farmerskie, które posiadają gwint przeznaczony do montażu w drewnie, a także zostały wyposażone w końcówkę samowiercącą oraz odpowiednie uszczelki.
  • gwoździarki pneumatyczne – to najpopularniejszy typ gwoździarek o minimalnym ciśnieniu roboczym wynoszącym zazwyczaj od 4 do 5 barów. Gwoździarki pneumatyczne dzięki swojej szybkości działania i dużej precyzji umożliwiają szybkie wykonanie pracy, a także zapewniają trwały efekt bez konieczności dużego nakładu siły.

Montaż blachy trapezowej może wydawać się skomplikowany, jednak wystarczą odpowiednie narzędzia i akcesoria, a także stosowanie się do konkretnych wskazówek, aby móc ułożyć wybrane pokrycie dachowe samodzielnie.