Zabezpieczenia hydroizolacyjne to niezwykle ważny etap podczas budowy dachu, balkonów i tarasów. Tego rodzaju prace prowadzą do uszczelnienia wszystkich elementów i zabezpieczenia ich przed niszczącym działaniem różnego rodzaju warunków atmosferycznych (w tym deszczu). Pominięcie tego etapu lub niewłaściwe wykonanie zabezpieczeń hydroizolacyjnych może skutkować przeciekaniem konstrukcji, a także rozwojem pleśni i grzybów, które nie tylko niszczą konstrukcje budynków, lecz są również bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Dlaczego warto wykonywać zabezpieczenia hydroizolacyjne?
Kiedy np. płyta balkonu jest wykonana z betonu, który to jest bardzo wrażliwy na zamakanie i zamarzanie, wskutek długotrwałego działania na nią niekorzystnych czynników, dochodzi w końcu do uszkodzenia tego elementu. I tak po jakimś czasie, na skutek wilgoci, zbrojenie wewnątrz płyty będzie ulegać korozji. Co więcej, niezabezpieczony, a tym samym nasiąknięty wilgocią beton w trakcie zimy będzie podlegał cyklicznym zamarzaniom i rozmarzaniom, a w takich przypadkach nawet niewielka ilość wody podczas zamarzania rozsadza strukturę betonu. Na skutek tych wielokrotnych cykli, wylany na tarasie czy balkonie beton kruszeje i stopniowo pęka. To z kolei powoduje, że nie stanowi już tak dobrego zabezpieczenia przed wodą, jak wcześniej. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dachów, które również jak nie są odpowiednio zabezpieczone, to z czasem zaczynają przeciekać, narażając na korozję lub grzyby kolejne pomieszczenia.
Hydroizolacja
Zabezpieczenia hydroizolacyjne są niezwykle ważnym elementem wykończenia każdej konstrukcji. Wśród wielu dostępnych materiałów hydroizolacyjnych, doskonale sprawdza się m.in. papa podkładowa, folia oraz różnego rodzaju włókna.
Papa podkładowa
Materiał ten składa się z tzw. osnowy (z włókna szklanego lub poliestru) oraz powłoki bitumicznej (wykonanej z asfaltów zwykłych i modyfikowanych). Papę podkładową układa się zwykle w dwóch warstwach, które przedzielone są albo podsypką poślizgową z drobnego piasku, albo różnego rodzaju wkładkami z folii polietylenowej. Co ważne, pierwsza warstwa papy zawsze powinna być układana na równym podłożu (należy z niego usunąć wcześniej wszelkiego rodzaju ostre wypukłości). Co więcej, papę układa się na co najmniej 10-centymetrowy zakład, a pierwszą warstwę zawsze należy najpierw przykleić lepikiem do podłoża.
Folie
Są stosowane coraz częściej zamiast typowej izolacji z papy. Popularne są folie wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości (określane skrótem HDPE), które dzieli się na folie płaskie i wytłaczane. Folie płaskie zazwyczaj układa się w dwóch warstwach, tą pierwszą należy przykleić do podłoża. Folie są dużo bardziej elastyczne niż papy i w przeciwieństwie do nich, nie sklejają się ze sobą. Folie wytłaczane stanowią doskonałą ochronę przed przenikaniem wody, a co więcej tego typu folie umożliwiają też jej szybkie odprowadzenie. Folie wytłaczane podczas układania łączy się na tzw. zakład, po czym uszczelnia się je dodatkowo taśmą samoprzylepną.
Możliwość komentowania została wyłączona.