Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

ogród na wiosnę
Poradnik

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Aby stworzyć wiosenny ogród pełen ziół i kwiatów, należy zadbać o to z wyprzedzeniem, na przykład pod koniec lata lub jesienią. Właśnie w tym okresie asortyment roślin cebulowych i innych wieloletnich nasadzeń jest najobfitszy, a wybór dekoracji i dużych donic ogrodowych najciekawszy. Już teraz przygotuj i zaplanuj swój ogród, aby wiosną cieszyć się jego pięknem.

Przygotowanie, a następnie tworzenie wiosennego ogrodu należy rozpocząć od szkicu, w którym określa się schemat nasadzeń, powiązanie wiosennego ogrodu kwiatowego z innymi obiektami, jego wielkość oraz zasięg roślin, a także miejsca, gdzie ustawi się ozdoby ogrodowe, duże donice ogrodowe lub cieki wodne. Pamiętaj także, że dzięki udanej selekcji roślin Twój ogród będzie kwitł od kwietnia do czerwca.

Czas płynie w ogrodzie

Elementarną zasadą dobrze skomponowanego ogrodu jest ciągłość jego kwitnienia i łagodne zmiany barw w ciągu roku. Wiosenne tulipany, hiacynty, żonkile możemy już jesienią zasadzić w pojemnikach, koszyczkach. Uzupełnione kwitnącymi sadzonkami roślin dwuletnich, takich jak altówki, stokrotki, pierwiosnki. Do tego typu nasadzeń idealnie nadają się duże donice ogrodowe. Jeżeli chcemy zasadzić te rośliny również w otwartym terenie, trzeba to zrobić dopiero w połowie maja, kiedy gleba się nagrzeje. Każdą kompozycję, czy to w pojemnikach, czy w glebie, uzupełnić lub zastąpić roślinami jednorocznymi, a wtedy ogród kwiatowy będzie ozdobą przez całe lato.

Zaplanuj mobilne kompozycje

Wiosną kwitną niektóre rośliny okrywowe, które nazywane są alpejskimi, ponieważ są często sadzone w ogrodach skalnych. Popularne okrywy to arabiki, floks szydłowy, barwinek, iberys zimozielony, niewymiarowe irysy, skalnica cienista. Wysokie i średnie byliny ozdobne kwitną równie wcześnie i są to rośliny, które zdobią środek i stanowią tło wiosennego ogrodu kwiatowego. Należy do nich dicentra, olbrzymia cebula z dużymi purpurowymi główkami czy łubin. Kompozycję skalniaków mogą uzupełnić duże donice ogrodowe z niebieskimi niezapominajkami, stokrotkami czy trawą pampasową.

  • Zaletą nasadzeń w donicach jest to, że jest to dekoracja mobilna, którą w zależności od potrzeb, możemy przestawić lub zagospodarować inną kompozycją.
  • Donice pozwalają na zagospodarowanie tych części ogrodu, które są trudne, mniej żyzne czy niekorzystnie położone.

Ziołowe zakątki już od wczesnej wiosny

Specjalnym zastosowaniem i wykorzystaniem dużych donic, jest przygotowanie u schyłku zimy nasadzeń i zasiewów z ziołami, które już wraz z pierwszymi promieniami słońca, będziemy mogli wynieść do naszego, uśpionego jeszcze ogrodu. Najlepiej sprawdzą się w roli pierwszych oznak wiosny oregano, melisa, mięta i rozmaryn. W przypadku tych wieloletnich ziół hodowanie ich w donicach ma znaczenie również przy ich zimowaniu. Mamy tu na myśli szczególnie rozmaryn, który nie jest odporny na mrozy.