Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

drzwi do domu
Poradnik

Jakie drzwi do domu wybrać?

Budowa domu czy remont mieszkania pociągają za sobą szereg decyzji do pojęcia. Z jedną z ważniejszych kwestii jest wybór drzwi wewnętrznych. Służą one przede wszystkim do oddzielania pomieszczeń od siebie i zapewniania prywatności. Nie ma co jednak ukrywać, że ważny jest także ich wygląd. Oczywiście, powinny być solidne i trwałe. Jak wybrać najlepsze drzwi do mieszkania?

Przede wszystkim bez pośpiechu!

Wybór drzwi wewnętrznych najlepiej zostawić sobie na koniec remontu. W główniej mierze dlatego, że łatwiej będzie dopasować je do pomieszczeń, a zwłaszcza ich aranżacji. Podejmując się remontu, koncepcja wystroju często się zmienia, zakup drzwi na tym etapie jest więc wyjątkowo wiążący. Warto wybierać drzwi bez pośpiechu również dlatego, że mają one służyć przez wiele lat: dobrze więc znaleźć solidny model, który wykaże się odpornością i funkcjonalnością. Na co jednak zwracać uwagę?

Najlepszy wybór? Drzwi drewniane!

Drzwi wewnętrzne wykonuje się z różnych materiałów. Bywają one szklane, co pomaga doświetlić pomieszczenie – rozwiązanie to jednak stosowane jest w biurach, a nie w domostwach. Pokusić można się o drzwi wykonane z płyty MDF, które nowocześnie się prezentują i kuszą atrakcyjną ceną. Nie ma jednak wątpliwości, że największą solidnością wykazują siędrzwi wewnętrzne drewniane. Są one niezwykle wytrzymałe. A ponieważ drewno szlachetnieje wraz z upływem lat, drzwi stają się coraz piękniejsze. Ich barwa przykuwa wzrok, wprowadza do mieszkania atmosferę przytulności i ciepła. Osoby, które interesują rozwiązania bardziej nowatorskie, mogą zdecydować się na drzwi wewnętrzne drewniane z przeszkleniami.

Drzwi uchylne czy przesuwane?

W domach najczęściej spotykane są drzwi wewnętrzne drewniane uchylne. Pozwalają się zamknąć w pokoju lub wręcz przeciwnie – mogą zostać uchylone przed gośćmi i zapraszać do środka. Jest to rozwiązanie tradycyjne i preferowane przez większość osób. Można jednak pokusić się o drzwi przesuwne, które innowatorsko się prezentują. Wybór sposobu otwierania drzwi zależy od osoby, jej potrzeb i oczekiwań. Tak samo zresztą, jak ich wygląd. Nie ulega jednak wątpliwości, że drzwi wewnętrzne drewniane zachwycą głębią koloru i oryginalnym ułożeniem słojów. Co ciekawe, pasują one do wnętrz zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Wybór drzwi do domu nie powinien być podejmowany pochopnie. To w końcu inwestycja na wiele długich lat! Drewno to materiał, który przetrwa wiele, a przy okazji będzie pięknieć z roku na rok. Dodatkowo drzwi drewniane są szczelne i w wysokim stopniu tłumią dźwięki.