Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Zastosowanie siatek zbrojeniowych
Poradnik

Zastosowanie siatek zbrojeniowych

Siatki zbrojeniowe stanowią nieodłączny element większości konstrukcji murowanych czy obiektów żelbetonowych. Znajdują więc szerokie zastosowane w branży budowlanej- posiłkujemy się nimi zarówno przy konstruowaniu domów, jak i do wzmacniania wylewek w pomieszczeniach.

Czym jest siatka zbrojeniowa?

Podstawowym zadaniem siatki zbrojeniowej jest wzmocnienie podstawowych układów konstrukcji, co gwarantuje ich stabilność i stosunkowo dużą wytrzymałość. W rzeczywistości siatka to płaskie elementy zbrojeniowe, składające się z prętów podłużnych lub poprzecznych. Parametry konkretnej siatki powinny być dopasowane do wymogów technologicznych obiektu czy podłoża. Najczęściej wykonuje się je z metalu bądź materiałów kompozytowych, a więc włókna szklanego czy węglowego.

Zastosowanie siatki zbrojeniowej w budownictwie

Siatki zbrojeniowe znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Powszechnie wykorzystuje się je w czasie konstruowania budynków mieszkalnych czy gospodarczych. Najczęściej wzmacniają one:

  • posadzki,
  • ściany,
  • stropy,
  • płyty fundamentowe,
  • elewację.

Siatka zbrojeniowa znalazła też zastosowanie we wzmacnianiu różnego typu konstrukcji żelbetonowych. Jej montowanie nie zawsze jest konieczne, jednak w znaczący sposób poprawia ona komfort użytkowania budynku, a także bezpieczeństwo. Jednocześnie siatkę zbrojeniową można wykorzystać przy konstrukcjach murowanych- w tym przypadku głównym jej zadaniem jest zapobieganie powstawaniu odkształceń poprzecznych muru. Siatka zbrojeniowa może służyć do ochrony styropianu, który powszechnie wykorzystywany jest do ocieplania budynków. Tutaj jednak wymagana jest odpowiednia precyzja montażu, gdyż nieprawidłowe nałożenie siatki może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia trwałości termoizolacji, lecz również do uszkodzenia tynków.

Co warto wiedzieć o siatkach zbrojeniowych?

Decyzję dotyczącą zastosowania siatki zbrojeniowej w przypadku konkretnej konstrukcji zawsze powinien podjąć specjalista, a więc budowlaniec, posiadający odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. W praktyce coraz częściej siatka montowana jest profilaktycznie, gdyż stanowi dodatkową warstwę zabezpieczającą. Warto mieć świadomość, że jej koszt jest stosunkowo niewielki, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie wydatki związane z budową domu czy obiektu gospodarczego. Siatka zbrojeniowa ma nie tylko szerokie zastosowanie, lecz również trudno znaleźć dla niej wydajną i ekonomiczną alternatywę, dlatego w branży budowlanej wciąż cieszy się dużym uznaniem.