Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Budownictwo Poradnik

Planujesz remont, będą wydatki

Po wielu latach zamieszkiwania domu i wykonywania jedynie powierzchownych renowacji, w końcu niezbędny staje się remont generalny.

Ogólne koszty remontu to niebagatelną suma

Po wykonaniu kosztorysu niejeden westchnie z niedowierzaniem.

Remonty zawsze angażują sporą ilość gotówki i czasu. Niekiedy remont trzeba zacząć od fundamentów. Stare budynki często mają fundamenty wykonane z kamienia łupanego. Są elementy, które po latach eksploatacji po prostu wypadły. Stara zaprawa, składająca się z piasku i wapna, wykruszyła się i z luzowane kamienie zmieniły miejsce położenia. A niekiedy pozostają w fundamencie, przypominając ruszający się ząb. Trzeba wykonać tak zwane minowanie fundamentów.

Posuwając się wyżej po ścianach domu, na pewno natrafimy na kolejny problem związany na przykład z izolacją poziomą znajdującą się pomiędzy fundamentami a ścianą parteru. Jeśli na ścianach pojawiają się pierwsze oznaki wilgoci, koniecznie trzeba przejrzeć izolacje gruntownie, a następnie naprawić ją. Bez tego remont nie ma sensu. Kolejne prace budowlane mogą tylko pogorszyć stan niezaizolowanych ścian. I cała robota na nic. Wilgoć, a za nią grzyby wedrą się na wyższe partie budynku.

Wydatki remontu

Jeżeli ściany są kamienne, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przechowują sobie nadmierne ilości wilgoci. Przy innych materiałach nie jest to takie oczywiste. Ze względów ekonomicznych i eksploatacyjnych zdecydowanie lepiej jest zarządzić fachową ekspertyzę. Później trzeba zaangażować firmę, która trudni się osuszaniem ścian w starych pomieszczeniach i budynkach.

I tak kondygnacja po kondygnacji remont będzie posuwał się do przodu. Na koniec dotrzemy do kalenicy i tam będzie koniec naszej przygody z remontem. Znów kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat spokoju.

Zobacz więcej na domowepiekno.pl