Wentylatory montowane na ścianach są ważnym elementem systemów wentylacyjnych i odgrywają kluczową rolę w miejscowej cyrkulacji powietrza. Oprócz obiektów przemysłowych są one szeroko stosowane również w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i komercyjnych. Ich głównym zadaniem jest poprawa wydajności naturalnej wentylacji przez usuwanie zanieczyszczeń, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. To jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że wentylatory ścienne mogą być dostosowane do różnych potrzeb, takich jak nawiew lub wywiew w systemie wentylacyjnym.
Zastanówmy się nad tym, jak działają i gdzie stosuje się wentylatory ścienne?
Wentylatory ścienne – gdzie się je stosuje?
Przemysłowe wentylatory ścienne to urządzenia wszechstronne, które w ostatnich latach znalazły zastosowanie w różnych miejscach, w tym np. takich przestrzeniach jak obiekty:
-
publiczne,
-
przemysłowe,
-
handlowe.
Taki stan rzeczy wynika stąd, iż charakteryzują się one dobrą odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że są one niezawodne nawet w trudnych warunkach. Zapewniają przepływ powietrza o temperaturze sięgającej do 60°C, co potwierdza ich zdolność do poradzenia sobie w różnych warunkach.
Wentylatory ścienne mogą sprawdzić się również w mniejszych przestrzeniach
Wentylatory osiowe umiejscowione na ścianach znajdują również zastosowanie w wentylacji mniejszych przestrzeni; chodzi tu w szczególności o:
-
garaże,
-
piwnice,
-
poddasza.
Ich obecność zapewnia świeże i czyste powietrze, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do zdrowego i komfortowego środowiska dla użytkowników. Ponadto wentylatory ścienne są nieodzownym elementem np. w budynkach dla zwierząt, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza, niezbędną dla zdrowia trzody hodowlanej.
Dlaczego odpowiednia wentylacja powietrza jest niezbędna?
Niewłaściwy przewiew powietrza to stan, który w dłuższej perspektywie może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia ludzi, jak i z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę – dla samego budynku. Bez odpowiednich działań w tym zakresie możemy doprowadzić do tego, że w budynku pojawią się:
-
pleśń,
-
nadmierna wilgoć,
-
pęcznienie oraz pękanie ścian,
-
korozja elementów metalowych.
Te negatywne konsekwencje mogą prowadzić do chorób układu oddechowego, podrażnień błon śluzowych, bólów głowy oraz przewlekłego zmęczenia. Warto zauważyć, że te objawy nie zawsze są rozpoznawane jako problemy z wentylacją, co podkreśla potrzebę skupienia się na zapobieganiu i utrzymaniu prawidłowego przepływu powietrza.
Materiał zewnętrzny