Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Poradnik

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej, a także dobór odpowiednich elementów jest kluczowy dla optymalnej pracy fotowoltaiki. W jaki sposób powinien przebiegać ten proces i na co warto zwrócić uwagę?

Jak przebiega proces montażu instalacji fotowoltaicznej?

Sposób montażu fotowoltaiki na dachu jest uzależniony od kształtu dachu, a także rodzaju jego pokrycia. Najwięcej swobody w tym zakresie dają płaskie dachy, bowiem możliwy jest dobór najlepszego kąta, jednak instalacja fotowoltaiczna na dachu spadzistym także jest możliwa – wymaga po prostu więcej pomysłowości i szerszej wiedzy od montera.

W większości przypadków panele fotowoltaiczne montuje się do dachu poprzez przykręcenie całej konstrukcji do krokwi, a pojedynczych paneli – do specjalnych aluminiowych profili. Należy pamiętać o tym, by cała konstrukcja była wykonana z dobrej jakości materiałów, ale również odpowiednio opracowana i zamocowana. W innym przypadku silny wiatr może doprowadzić do uszkodzenia paneli, co – w przypadku odpowiedniego montażu – nie powinno mieć miejsca.

W przypadku montażu paneli na blachodachówce stosuje się opisaną powyżej metodę, wykorzystującą śruby dwugwintowe oraz uchwyty mocujące. Uchwyty są z kolei doposażane w aluminiowe listwy, na których umieszcza się pojedyncze panele.

Montaż na blaszce trapezowej należy do stosunkowo prostych i nie wymaga wielu elementów: w przypadku tego rodzaju pokrycia dachu wykorzystuje się mostki, przykręcane bezpośrednio do blaszki trapezowej. Właśnie na wspomnianych mostkach umieszcza się panele, bez konieczności stosowania dodatkowych elementów. Dość podobny sposób montażu paneli fotowoltaicznych stosuje się w przypadku dachów pokrytych papą, z tą różnicą że na mostkach umieszcza się dodatkowo uchwyty montażowe, do których przytwierdzane są pojedyncze panele. Analogiczna metoda jest stosowana także w przypadku dachów pokrytych gontem bitumicznym.

Wreszcie, możliwy jest także montaż instalacji fotowoltaicznej na dachówce ceramicznej i proces ten jest dość skomplikowany w porównaniu z zakładaniem fotowoltaiki na innych rodzajach pokrycia dachowego. W przypadku dachówek ceramicznych niezbędne jest uniesienie dachówek i montaż tzw. łap, czyli specjalnych uchwytów, na których umieszcza się z powrotem dachówkę i na wierzchu – profile aluminiowe, których zadaniem jest podtrzymywanie fotowoltaiki.

Jak widać, w przypadku każdego typu dachu wykorzystuje się różne elementy montażowe. Ponadto, nawet w przypadku takich samych pokryć dachowych, niekiedy niezbędne są nieco inne półprodukty, np. dłuższe bądź krótsze śruby montażowe. Dokładnego doboru elementów powinien dokonać fachowiec, który będzie montował całą fotowoltaikę na dachu.

Co jest potrzebne do stworzenia wydajnej instalacji fotowoltaicznej?

Prawidłowo przeprowadzony montaż instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony zarówno od wiedzy montera, jak i wykorzystania odpowiednich, przeznaczonych do tego celu materiałów. Dobrze wyposażona hurtownia fotowoltaiczna z pewnością będzie posiadać niezbędne elementy, które okażą się przydatne podczas montażu fotowoltaiki.

Jako że dobór odpowiednich elementów do montażu fotowoltaiki może przysporzyć sporych problemów osobie nieobeznanej z technikami montażu paneli – dobrym rozwiązaniem może okazać się powierzenie zakupu wspomnianych elementów montażyście. Jeśli taka opcja z różnych względów nie wchodzi w grę – można poprosić osobę, która będzie montowała panele fotowoltaiczne do dachu, by stworzyła listę, z którą udamy się do hurtowni fotowoltaicznej. Tam, dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników, powinno udać się dobrać odpowiednie elementy na podstawie listy.

Jakie role pełnią poszczególne elementy instalacji?

Wspomniane wyżej elementy instalacji, takie jak łapy czy profile aluminiowe powstały po to, by zapewnić optymalne podparcie całej fotowoltaice. Źle dobrane bądź nieodpowiednio zastosowane elementy instalacyjne mogą doprowadzić do jej niestabilności, a w konsekwencji – nawet uszkodzenia paneli w razie wystąpienia silnego wiatru czy intensywnych opadów atmosferycznych. Z tego względu warto wybrać dobrej jakości, odpowiednio dopasowane do parametrów dachu elementy montażowe, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo całej fotowoltaiki.

Nieodpowiednio zamontowana bądź źle podłączona instalacja fotowoltaiczna może okazać się niewydajna, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe podłączenie paneli. Zadanie to warto zlecić doświadczonym specjalistom: w ten sposób można mieć pewność, że proces przebiegnie bez zakłóceń!