Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Wydajne systemy kominowe na węgiel
Poradnik

Wydajne systemy kominowe na węgiel – ich właściwości i zalety

Ze względu na powstawanie w kotłach grzewczych spalin, będących agresywnymi chemiczne, należy zadbać o systemy kominowe wykonane z odpowiednich materiałów, które zapewnią skuteczną ochronę wewnętrznych powierzchni kanałów kominowych. To z kolei zapewni wieloletnie sprawne działanie tak wyposażonych kominów.

Jeszcze kilkanaście lat temu w przypadku kotłów na węgiel, koks lub drewno można było stosować jedynie kominy murowane, ponieważ tego typu urządzenia grzewcze pracowały bez przerwy. W ten sposób spaliny cały czas miały wysoką temperaturę, a do wnętrza komina nie wkraplała się para wodna. Obecnie nowoczesne kotły działają z przerwami (tj. włączają i wyłączają się cyklicznie), przez co emitowane spaliny posiadają znacznie niższe temperatury. To prowadzi do tego, że temperatura ścian komina nie osiąga wyższych parametrów od temperatury punktu rosy, w wyniku czego następuje wykraplanie się kondensatu, który ma działanie destrukcyjne przez zawartość kwasu siarkowego.

Systemy kominowe – jaką pełnią funkcję?

Wkłady kominowe przede wszystkim mają zapewniać skuteczną ochronę kominom murowanym przed destrukcyjnym działaniem nie tylko kwaśnej cieczy w postaci kondensatu, ale także spalin o wysokiej temperaturze. Dzięki temu, że systemy kominowe posiadają cienkie ścianki, ich wnętrze rozgrzewa się o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnych kominów murowanych. Ponadto do produkcji wkładów kominowych oferowanych przez Pekabet wykorzystuje się trwałe materiały, co zapewnia wieloletnie, sprawne funkcjonowanie tak wyposażonego komina.

Na, co należy zwrócić uwagę?

Podczas podejmowania decyzji o wyborze odpowiedniego wkładu kominowego, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę i producenta takiego systemu, ale także szereg wielu innych kwestii takich jak:

  • rodzaj posiadanego kotła (praca na mokro lub sucho) – tj. czy mamy do czynienia z urządzeniem grzewczym na węgiel, koks bądź drewno, czy też gaz lub olej,
  • zakres wytrzymałości temperaturowej, w tym także dolnej granicy,
  • średnica, kształt i materiał wykonania,
  • sposób zabudowy i umiejscowienie komina.

Pekabet – rodzaje systemów kominowych do kotłów na węgiel

Pekabet to jeden z bardziej cenionych, zaufanych i sprawdzonych producentów systemów kominowych na rynku. Nic więc dziwnego, że znajdujące się w jego ofercie wkłady cieszą się tak dużym zainteresowanie, tym bardziej że odznaczają się dużą wydajnością i niezawodnością pod względem pracy. Wśród wkładów, które idealnie sprawdza się w przypadku kotłów na węgiel, znajdziemy takie systemy kominowe jak:

  • Inox jedno i dwuścienny,
  • Duo-Dwudymowy,
  • Peka Premium,
  • Uniwersal,
  • Fire.