Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

kominek w domu
Budownictwo

Jak zbudować kominek w domu?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się kominek w domu. Jest to element przydatny w jesienne oraz zimowe dni. Buduje przede wszystkim przytulny i ciepły klimat pomieszczenia, a do tego pozwala szybko się ogrzać po przemarznięciu. Kojarzy się głównie z romantycznym wieczorem we dwoje oraz rodzinną atmosferą.

Sprawdź także: Wyjaśniamy jak pozbyć się grzyba w domu

Budowa kominków

Z reguły na etapie planowania budowy domu podejmuje się decyzję o posiadaniu kominka. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinna wyglądać budowa kominka, a także podpowiemy, jaki zalety ma ogrzewanie kominkiem. Można śmiało powiedzieć, że znakomitym dopełnieniem wybranej metody grzewczej jest ogrzewanie kominkowe. Idealnie sprawdza się przy gwałtownych spadkach temperatur oraz w okresach jesienno-zimowych. Kominek może być również wygodnym ratunkiem w przypadku chwilowej awarii centralnego ogrzewania. Bez wątpienia kominek jest sprawnym urządzeniem uzupełniającym. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że wyjątkowy jest klimat wnętrza z kominkiem. Jest to element, który nadaje przytulnego i ciepłego charakteru każdemu wnętrzu. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zabudową różnego typu można opatrzyć wkład kominkowy. Zabudowa może być dekoracyjna, a w niektórych przypadkach może być nawet bazą wyrazistej aranżacji wnętrza. Niepowtarzalnym i naturalnym zapachem wypełnia dom spalające się drewno kominkowe. To jeszcze dodatkowo podkreśla atmosferę spotkań rodzinnych.

Należy mieć na uwadze, że spalanie drewna jest dużo mniej szkodliwe niż spalanie węgla. Warto mieć na uwadze, że kominek może być nawet głównym źródłem ogrzewania. Kominek można wykorzystać jako główną metodę grzewczą jeśli zamontujesz instalacje rozprowadzające ciepło do wszystkich pomieszczeń domu. Jest to dosyć praktyczna opcja, jednak koszty jej użycia są stosunkowo wysokie. Można również użyć kominkowego wkładu z płaszczem wodnym. Trzeba się jednak wcześniej zastanowić, czy chcemy, żeby salon nagle zamienił się w kotłownię. Warto dodać, że istnieją też wady posiadania kominka w domu. Koszty instalacji kominka są wysokie niezależnie od wybranej opcji. Dla budżetu jest to bardzo duże obciążenie jednorazowe.

kominek

Wydatki na ogrzewanie kominkiem

Comiesięczny dodatek do innych opłat to także nakłady finansowe związane z dogrzewaniem domu kominkiem. Wszystkie koszty warto szczegółowo przeliczyć, żeby później nie być zaskoczonym. Kominek w wielu wariantach może być naprawdę ekonomicznym rozwiązaniem. Wiele utrudnień może powodować też niewłaściwa lokalizacja kominka. Dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć miejsce kominka. Powinien oczywiście być zlokalizowany w niedalekiej odległości od komina. W przypadku domów energooszczędnych jest to dosyć problematyczna kwestia. Musi być też w odpowiedniej odległości od miejsc siedzących w pomieszczeniu.

Ciepło kominka może nie być wystarczające, jeśli odległość będzie zbyt duża. Czasami mogą wystąpić problemy z dostępem do odpowiedniego opału. Im bardziej suche jest drewno opałowe, tym jest bardziej wartościowe. Dlatego tak ważne są możliwości składowania drewna w odpowiednich warunkach. Problemy wynikają z braku dostępu do taniego i wydajnego drewna. Dostarcza to też dużych trudności logistycznych dotyczących utrzymania kominka. Trzeba pamiętać, że drewno liściaste najlepiej spalać w kominku. Wytwarza ono zdecydowanie mniej olejków z żywicy, która odpowiedzialna jest za zapychanie kominowych przewodów. W ofercie dostępne są też sprasowane wióry drzewne. Są one bardzo wygodne, jeśli chodzi o składowanie oraz transport. Bardzo czasochłonne może być dbanie o kominek. Nakładów czasu i pracy wymaga niestety odpowiednia konserwacja kominka.

Zobacz również: Jaka powinna być idealna wysokość stołu w jadalni?

Kominek w domu – obsługa

Czynności związane z cięciem i przygotowaniem drewna są bardzo ciężkie. Mało doświadczone i początkujące osoby mogą sobie z tym niestety nie poradzić. Do tego dochodzi jeszcze regularne czyszczenie kominka. Potrzeba ciągłego czyszczenia unoszącego się pyłu jest wadą często wymienianą przez posiadaczy kominków. Unoszący się popiół, skrawki drewna oraz pył mają wpływ na niszczenie ścian wokół kominka i podłogi. Odkurzacz do popiołu warto zakupić, jeśli mamy do czynienia z dużą eksploatacją kominka. Wytrzymałość fundamentów najlepiej sprawdzić przed budową kominka. Należy pamiętać, że kominek jest bardzo dużym obciążeniem dodatkowym dla fundamentów lub stropów. Do wielu komplikacji może prowadzić niewłaściwa kalkulacja potencjalnej wytrzymałości.

Kominek to świetne źródło ciepła i jest to oczywista zaleta kominka. Można śmiało powiedzieć, że jest to wydajne, ekologiczne oraz ekonomiczne źródło ogrzewania. Nawet cały dom można dogrzać dzięki kominkowi. Kominek może być dodatkowym źródłem ciepła, ale może też sprawdzić się jako główne źródło ciepła. Stosunkowo bardzo szybko odczuwalne jest ciepło w pomieszczeniu stworzone przez kominek. Jeśli chodzi o nasze odczucie ciepła w pomieszczeniu to ogrzewanie kominkiem jest zdecydowanie przyjemniejsze. Ciepło czujemy przede wszystkim na ciele, ale również jesteśmy w stanie je dostrzec i poczuć innymi zmysłami. Nie ma nic lepszego niż zapach palonego drewna i przyjemne ciepło na skórze.