Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

ile kosztuje ogrzewanie podłogowe
Budownictwo

Wyjaśniamy ile kosztuje ogrzewanie podłogowe

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe. Jest to rozwiązanie, które zapewnia optymalny komfort grzewczy w pomieszczeniach. Największą zaletą takiego rozwiązania jest równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Do tego ważna jest jeszcze ciepła i miła w dotyku podłoga.

Sprawdź także: Czy warto postawić na ogrzewanie gazowe?

Zalety ogrzewania podłogowego

W tym artykule wyjaśnimy, czy warto zamontować ogrzewanie podłogowe w łazience, a także podpowiemy, jakie są zalety takiego rozwiązania. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych firm budowlanych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Najpierw musisz określić specyfikę samej instalacji, zanim odpowiesz na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr. Pod tradycyjne instalacje centralnego ogrzewania może być przyłączone podgrzewani podłogi. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że podłogowe ogrzewanie elektryczne można zamontować również w bloku oraz domu jednorodzinnym.

Koszty instalacji będą w dużej mierze uzależnione od wyboru metody zasilania podłogówki. Ogrzewanie wodne najczęściej wykorzystuje się w domach jednorodzinnych. Kilka podstawowych elementów składa się na koszt podłogówki. Te elementy to przede wszystkim robocizna oraz cena zakupu materiałów. Osoby, które decydują się na ogrzewanie wodne muszą pamiętać o zakupie elementów hydraulicznych, folii oraz styropianu podłogowego. Wynagrodzenie fachowca oraz cena zakupu sterownika na ścianę także ma wpływ na koszt podłogówki. Mocno zróżnicowany okazuje się także cennik prac wykonawców. Sam sterownik do ogrzewania to koszt 500-700 zł. Wszystko zależy od wybranego modelu.

Od doświadczenia firmy, renomy oraz stopnia skomplikowania inwestycji zależy cennik prac wykonawcy. Najlepiej powierzyć instalację podłogówki doświadczonemu wykonawcy. Trzeba jeszcze uwzględnić kotłową automatykę. Wtedy będzie można obliczyć ogrzewanie podłogowe za metr. Od kilkuset do dwóch tysięcy złotych może kosztować automatyka pod ogrzewanie wodne. W kwocie 150-200 zł/m2 powinien zamknąć się sumaryczny koszt podłogówki. Są to koszty prac dotyczących zakupu i montażu podłogówki. Pełen cennik powinien jeszcze zawierać przygotowanie posadzki na podłogówce. Podłogowe ogrzewanie elektryczne można wykonać w mieszkaniach w bloku oraz w domu jednorodzinnym. Takie rozwiązanie można zrealizować nie tylko na etapie remontu generalnego, ale również podczas wykończenia budynku. Wiele zalet posiada ogrzewanie elektryczne.

ogrzewanie podłogowe

Koszty instalacji – ogrzewanie podłogowe

Niskie koszty instalacji to bardzo ważna zaleta. Należy jednak pamiętać, że instalacja nie może łączyć się z montażem fotowoltaicznych paneli. Niestety montaż paneli fotowoltaicznych może wygenerować dużo wyższe koszty. Ogrzewanie elektryczne z przewodami grzewczymi to pierwsze przykładowe rozwiązanie. Kilkadziesiąt złotych za metr bieżący to cena przewodów grzewczych. Przewody samoregulujące okazują się oczywiście najdroższe w zakupie.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ koszt podłogówki obejmuje także wykonanie wylewki oraz zakup dodatkowych materiałów. Około 150-300 zł mogą wynieść koszty ogrzewania podłogowego. Jeśli zdecydujesz się na zakup najlepszej jakości materiałów to koszty instalacji mogą okazać się wyższe. Jeśli zdecydujesz się na montaż maty grzewczej to koszt instalacji podłogówki elektrycznej może być trochę niższy. W zakupie mata grzewcza jest droższa od przewodów, ale zaoszczędzisz za to na wylewce betonowej. Minimum 70-100 zł/m2 to cena mat grzewczych. Kilkaset złotych trzeba niestety zapłacić za lepszej jakości zestawy markowe. Cennik prac wykonawcy i konieczność zakupu termostatu okazuje się również nie bez znaczenia. Około 100 zł trzeba zapłacić za tani termostat. Droższe modele to wydatek rzędu 600-700 zł.

Zobacz również: Jak zrobić remont tanim kosztem?

Wybór ogrzewania w domu

Koszt instalacji podłogówki elektrycznej jest zdecydowanie wyższy niż cena ogrzewania wodnego. Jednak kilka dodatkowych czynników ma wpływ na sumaryczny cennik prac przy instalacji wodnej. Najpierw trzeba wykonać ogrzewanie centralne. Konieczność zakupu kotła grzewczego także wpłynie na koszty instalacji. Tradycyjne piece węglowe mogą zasilać centralne ogrzewanie. Można w tym celu wykorzystać także pompy ciepła, kotły na ekogroszek oraz nowoczesne kotły gazowe. Na koszty instalacji będzie miał wpływ wybór metody ogrzewania. Przyczynia się do też do późniejszej ceny ogrzewania w domu jednorodzinnym. Na całej powierzchni użytkowej znajduje się podgrzewanie w budynkach. Od uśrednionego zapotrzebowania energetycznego dla całego budynku uzależniona jest zatem cena ogrzewania podłogowego.

Montaż ogrzewania podłogowego nie jest łatwym zadaniem, dlatego najlepiej zlecić to doświadczonym fachowcom. Wtedy możemy mieć pewność, że instalacja będzie działać prawidłowo przez długi czas. We wszelkich wyliczeniach nie jest uwzględniana woda ciepła użytkowa. Od wyboru źródła ciepła uzależnione będą również koszty ogrzewania podłogowego. Średni koszt podłogówki będzie inny w przypadku kotłów węglowych i pomp ciepła. Dane o sprawności grzewczej konkretnych urządzeń są potrzebne do obliczeń. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym.