Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

las w słoiku
Wyposażenie

Własny las w słoiku? Możesz go kupić lub zrobić!

Lasy w słoiku zyskują coraz większą popularność. Są idealne na prezent, stanowią niezwykle efektowną dekorację, podkreślają związki z naturą. Jeśli chcesz samodzielnie zrobić las w szkle, stworzenie takiej kompozycji z roślin może dać wiele sytuacji. Zapewni też nowe życie niepotrzebnemu już słojowi na łakocie, a nawet pustej butelce.

Z pewnością pomysł na taką zieloną dekorację spodoba się osobom, których pasją są nietypowe rośliny. Bo jeśli tylko zapewnimy zdrowe podłoże i zadbamy o właściwy dobór roślin (umieszczone razem w naczyniu muszą mieć podobne wymagania sprzętowe), możemy tworzyć dowolne kompozycje. Sprawdzą się zarówno rośliny do wnętrza, jak i te rosnące najlepiej na zewnątrz. Las w słoiku może być skomponowany nawet z udziałem malutkich siewek drzew – w zamkniętej przestrzeni rośliny same z siebie karłowacieją.

Las w słoiku do kupienia lub zrobienia samemu

Ambitni i lubiący pobrudzić się ziemią łatwo znajdą sposób na to, jak zrobić las w szkle. Jednak można również kupić gotowe kompozycje w kwiaciarniach stacjonarnych i sklepach internetowych. Ciekawą propozycją jest zakup zestawu do własnoręcznego zrobienia miniaturowego lasu. Nie trzeba martwić się o optymalny dobór gatunków i podłoża, wystarczy wybrać wielkość słoja oraz zestaw roślin spośród dostępnych opcji w sklepie.

Jak zrobić las w słoiku samodzielnie?

Las w słoiku diy nie wymaga dużego doświadczenia w zajmowaniu się roślinami. Należy zaopatrzyć się w keramzyt lub inny drenaż, dobrej jakości ziemię i nieco piasku, węgiel aktywny (można go kupić w sklepie dla florystów, ale też w aptece) i małe rośliny. Opcjonalne są dekoracje – bezpieczniej wykorzystać kamienie i gipsowe ozdoby niż drewno.

Aby zrobić las w słoiku, musimy się upewnić, że naczynie jest czyste, wolne od grzybów. Na jego dnie układamy kilkucentymetrową warstwę keramzytu dla odprowadzania wody, następnie rozsypujemy równomiernie nieco sproszkowanego węgla aktywnego – aby zapobiec chorobom roślin i rozwojowi pleśni. Pierwszą warstwę ziemi możemy również przemieszać z węglem. Układamy podłoże warstwami, przy brzegach słoja możemy wysypać trochę piasku. Gdy ziemi jest już dosyć, aby zmieściły się w niej korzenie naszych sadzonek, sadzimy rośliny. Jeśli wybieramy zestaw lubiący dużo wilgoci, to zielony mech będzie świetnym dopełnieniem i zasłoni glebę. Trzeba tylko pamiętać, że nie można go ot tak przynieść z lasu, gdyż w Polsce wszystkie dziko rosnące gatunki są chronione. Mech do lasu w słoiku znajdziemy w sklepach z roślinami.

Jakie rośliny nadają się do lasu w szkle?

Bardo dobre będą paprocie, widliczki oraz bluszcze. Wilgotny klimat zamkniętego obiegu wody odpowiada warunkom, jakie mają w naturze, z parującą wodą. Widliczki wymagają mniej wody niż paprocie. Miniaturowy las diy możemy również stworzyć z sukulentów, a nawet wykorzystać bardziej nietypowe rośliny – miniaturowe drzewa czy ozdobne trawy.

Czy las w szkle jest samowystarczalny?

Często można usłyszeć, że taki minilas to mały ekosystem. Po części to prawda, że jest on samowystarczalny i nie potrzebuje s zewnątrz ani wody, ani powietrza, ani regularnego nawożenia. Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce nie jest całkowicie hermetyczny i niewielkie ilości wody z czasem odparowują. Kiedy więc widzimy, że ziemia robi się sucha, las w słoiku podlewamy. Nie ma jednak potrzeby robić tego częściej niż co kilka tygodni albo rzadziej.

Las w szkle – co trzeba wiedzieć:

  1. Bardzo ważna jest jakość podłoża, brak pleśni i innych szkodliwych dla roślin drobnoustrojów czy substancji oraz optymalny dobór roślin.
  2. Posadzone w jednym słoju rośliny muszą mieć podobne wymagania względem wilgotności, nasłonecznienia, pH podłoża itd.
  3. Nie można samemu nazbierać do swojego słoja mchu w lasu – jest pod ochroną. Znajdziemy jednak mech do kupienia z hodowli już od kilku złotych.
  4. Jako dekoracje lepsze będą kamienie, w tym sztuczne – drewno może być pożywką dla pleśni.
  5. Rośliny w słoju karłowacieją, gdy mają ograniczone miejsce – więc można posadzić nawet drzewo.