Agregat tynkarski jest urządzeniem, z którym prace prowadzone na placu budowy mogą przebiegać jeszcze efektywniej. Jakie jest jego zastosowanie? Dlaczego warto z niego korzystać? Zobacz najważniejsze informacje związane z agregatami!
Czym są agregaty do tynkowania?
Tynkowanie jest jedną z najczęściej prowadzonych robót na placach budów. Polega ona na nakładaniu na powierzchnie ścian i sufitów oraz na inne podłoża tynków o zróżnicowanych właściwościach.
Obecnie tynkowanie coraz częściej wykonuje się z wykorzystaniem agregatów, które pozwalają na znaczne przyspieszenie robót i dodatkowo podwyższają jakość tynków.
Urządzenie jak agregat tynkarski przeznaczone jest do prowadzenia tynkowania maszynowego. Jest to proces alternatywny dla tynkowania ręcznego, ponieważ używane jest w nim urządzenie, które przygotowuje i nakłada mieszankę na podłoże.
Do czego służy agregat tynkarski?
Agregaty tynkarskie mogą być stosowane do przygotowania różnych typów tynków, na przykład dzięki nim można wykonać tynki gipsowe, wapienne, cementowe, elewacyjne, a także tynki o specjalnych właściwościach jak tłumiące, dekoracyjne, ogniochronne.
Chociaż agregaty kojarzone są głównie z tynkowaniem, to jednak warto wspomnieć o tym, że mogą być one stosowane też do przygotowywania i nakładania innych materiałów.
Przykładowo agregat tynkarski firmy Małek – jednej z firm produkujących agregaty na polskim rynku, może być używany do materiałów jak:
- wylewki podłogowe
- zaprawy zbrojeniowe
- zaprawy szczelinowe
- zaprawy klejowe
- zaprawy murarskie
- masy bitumiczne
- masy poliuretanowe
- kleje
- gładzie
- masy szpachlowe
Dlaczego warto korzystać z agregatów tynkarskich?
Wykorzystanie agregatów tynkarskich na placu budowy związane jest z licznymi korzyściami. Dlaczego są one wybierane obecnie tak często? Warto przyjrzeć się bliżej ich zaletom!
1. Szybkie przygotowywanie i nakładanie mas
Tradycyjne tynkowanie może być bardzo czasochłonne. Wykorzystanie agregatów tynkarskich znacznie upraszcza prowadzenie robót i przy tym oszczędza dużo czasu. Szacuje się, że dzięki agregatom można skrócić czas wykonania prac tynkarskich nawet o 3-4 razy!
Krótszy czas poświęcony na tynkowanie ma wiele korzyści, ponieważ dzięki niemu można wtedy bardzo szybko zrealizować prace, także te prowadzone na dużych powierzchniach. To powoduje, że agregaty tak często używane są w trakcie szeroko zakrojonych prac budowlanych i wykończeniowych.
2. Wysoka jakość wykonanych tynków
Kolejnym atutem tynkowania maszynowego jest wysoka jakość tynków. Tynki dzięki tej metodzie są przygotowywane bardzo równo i są jednolite, co nie zawsze zdarza się w przypadku tynkowania ręcznego i wymaga wtedy znacznie większych nakładów prac.
Po nałożeniu tynków równą warstwą na podłożę wystarczy tylko je wyrównać, aby uzyskać optymalny rezultat.
3. Szerokie zastosowanie agregatów
Jak wspomniano wcześniej, agregaty tynkarskie są urządzeniami, które nie tylko sprawdzają się w procesach tynkowania, ale mogą być też stosowane w przypadku innych rodzajów materiałów.
Wobec tego firma, która dysponuje agregatem tynkarskim, może wykonać dla klientów różne rodzaje prac, między innymi związane z wylewkami czy też z nałożeniem gładzi.
4. Współpraca z dodatkowymi urządzeniami
Agregaty, w tym agregat tynkarski firmy Małek, mogą również współpracować z dodatkowymi urządzeniami, na przykład z silomatami.
Silomaty umożliwiają łatwe transportowanie materiałów potrzebnych do przygotowania mieszanek bezpośrednio z silosów. To praktyczne rozwiązanie stosowane na dużych placach budów.