Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

budowa domu
Bezpieczeństwo

Na czym nie warto oszczędzać podczas budowy domu?

Budowa domu to inwestycja pochłaniająca znaczne ilości środków finansowych. Choć na kolejnych jej etapach możemy spotkać się z sytuacjami z pozoru sprzyjającymi oszczędnościom, nie zawsze warto zdecydować się na obniżanie wydatków. Może to bowiem skutkować pogorszeniem trwałości konstrukcji i wygody eksploatacji wnętrza, odbijając się na naszym komforcie podczas codziennego korzystania z pomieszczeń. Na czym zatem nie powinniśmy oszczędzać podczas budowy domu?

Wybór projektu domu

Projekt domu to jeden z najważniejszych dokumentów w całym procesie inwestycyjnym. Gotowy projekt z renomowanego biura projektowego będzie tańszy, aniżeli plan przygotowany na indywidualne zamówienie – umożliwiając nam jednocześnie wzniesienie obiektu zgodnie z przepisami prawa i sztuką budowlaną. Choć na zakupie samego projektu nie warto oszczędzać, możemy jednak zdecydować się na rozwiązania, które pozwolą nam obniżyć wydatki w trakcie realizacji prac. W tym celu na stronie https://projekty.muratordom.pl szukajmy projektów o prostej bryle i zadaszeniu, których metraż będzie dostosowany do docelowej liczby mieszkańców. Zrezygnujmy także z piwnicy, co umożliwi nam zmniejszenie nakładów na inwestycję nawet o 30%.

Zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy

Choć zatrudnienie doświadczonej ekipy budowlanej będzie zazwyczaj wiązać się z większymi wydatkami, nie warto na tym oszczędzać. Nawiązując współpracę ze specjalistami zmniejszymy bowiem ryzyko popełnienia kosztownych błędów w trakcie robót, wywołanych brakiem kompetencji ich wykonawców. Rozsądnym wyborem będzie firma, która nie zaproponuje nam ani zbyt niskiej, ani zbyt wygórowanej stawki za swoje usługi. W celu potwierdzenia jej profesjonalizmu, zapytajmy o dotychczas wykonane prace lub zapoznajmy się z opiniami dostępnymi w internecie. Nie zapominajmy o podpisaniu umowy, w której określimy zakres robót i wynagrodzenie za ich realizację.

Zakup materiałów odpowiedniej jakości

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem, na którym nie powinniśmy oszczędzać realizując projekty domów, jest zakup materiałów budowlanych. Wybierając pustaki czy dachówkę z niezbędnymi certyfikatami i atestami zyskamy pewność, że wzniesiony z ich użyciem budynek będzie trwały – służąc nam przez wiele kolejnych lat. Materiały nabyte u legalnego, sprawdzonego dystrybutora będą spełniać rygorystyczne polskie i unijne normy – gwarantując bezpieczeństwo dla zdrowia zarówno przyszłych mieszkańców, jak i ekipy budowlanej. Przed złożeniem zamówienia warto poprosić o ofertę w kilku okolicznych składach. Sprzedawcy nierzadko przygotowują atrakcyjne promocje i rabaty dla stałych klientów, pozwalające na zmniejszenie wydatków na zakup różnorodnych materiałów budowlanych. Zaoszczędzić możemy natomiast na elementach wykończenia. Tańsze farby czy panele – nie mające wpływu na konstrukcję obiektu – wymienimy bez większego trudu za kilka lat, odświeżając wygląd wnętrza w miarę naszych możliwości finansowych.

Zastanawiamy się, czy przygotowane przez nas środki umożliwią realizację przedsięwzięcia budowlanego? Aby zmieścić się w założonym budżecie, możemy zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych czy wyposażeniu, a nawet część mniej wymagających prac wykonać samodzielnie. Nie żałujmy jednak pieniędzy na dopracowany projekt domu, wysokiej jakości materiały budowlane czy zatrudnienie doświadczonej ekipy, która zajmie się najtrudniejszymi robotami. Są to bowiem elementy w głównej mierze odpowiedzialne za trwałość i bezpieczeństwo budynku mieszkalnego, w którym nierzadko przyjdzie nam spędzić całe nasze życie.

Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl