Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Budownictwo

Budowa domu, od czego zacząć?

Budowa domu to temat, który może przerazić nowego inwestora, jednak zdecydowanie nie ma czym się martwić. Nasz artykuł dokładnie wyjaśni od czego zacząć budowę domu jednorodzinnego krok po kroku.

Budowa domu

Pierwszym krokiem jest na pewno zakup miejsca pod budowę domu, czyli działki. Odpowiednio musimy wybrać wymarzoną lokalizację, pamiętając o tym, że im bliżej aglomeracji miejskiej chcemy zamieszkać, tym działka będzie droższa. Ziemia na przedmieściach czy całkowicie poza miastem będzie dużo tańsza. Następnie musimy udać się do urzędu po zaktualizowaną mapkę geodezyjną i składamy wioski do lokalnych dostawców energii, gazu, wody oraz kanalizacji. Do tego będzie już potrzebny dokument potwierdzający własność gruntu. Kolejnym krokiem jest skompletowanie wniosku o budowę oraz 4 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego. Dodatkowo będzie potrzebny dokument o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością.

Kiedy cała dokumentacja zostanie zebrana, nadszedł czas na znalezienie wykonawcy i kierownika budowy. Można posłużyć się opinią znajomych o danych kierownikach, ponieważ musi to być osoba kompetentna i posiadająca odpowiednie pozwolenia do kierowania robotami budowlanymi. Jego praca polega na kontroli nad prawidłowym przebiegiem prac budowlanych ze strony prawnej, technicznej oraz bezpieczeństwa. W ciągu 7 dni przed planowanym rozpoczęciem robót budowlanych należy złożyć zawiadomienie w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Na dokumencie musi być informacja o osobie pełniącej rolę kierownika budowlanego. Do roli kierownika należy także prowadzenie dziennika budowlanego, który musimy najpierw zarejestrować oraz opieczętować w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Nie zapomnijmy o umieszczeniu na placu budowy tablicy informacyjnej w dobrze widocznym miejscu. Znajdują się na niej informacje takie jak numer pozwolenia budowy czy dane kierownika.

Do rozpoczęcia budowy potrzebna jest także pomoc geodety, która wytyczy obiekty w terenie. Po zakończeniu prac geodety umieści on stosowne pozwolenie w dzienniku budowlanym.

 

Budowa domu może spędzić sen z powiek osobom, które czeka pierwsza w życiu budowa domu, ale tak naprawdę nie ma się czego bać. Wymagane formalności są po to, aby budowa przebiegła bezproblemowo i bezpiecznie. Dobry kierownik budowlany poprowadzi przez wszystkie procesy i chętnie podzieli się swoim doświadczeniem.