Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Poradnik

Obrusy na stół – czy nadal cieszą się popularnością?

Wiele osób nie wyobraża sobie korzystania ze stołu, gdy nie ma na nim obrusu. Inni wręcz przeciwnie – wolą, kiedy na stole nie znajdują się żadne nakrycia, dzięki czemu mogą cieszyć się jego wyglądem w stu procentach. Niektórzy stwierdzą nawet, że obrusy całkowicie wyszły z mody. Czy to prawda? Czy stół nakryty obrusem nie jest zgodny z aktualnymi trendami wnętrzarskimi? Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Obrusy – modne dodatki czy aranżacyjne faux pas?

Obrusy nadal cieszą się dużą popularnością. Niektórzy wybierają je jako element aranżacji stołu na wyjątkowe okazje, natomiast na co dzień z nich rezygnują. Obrusy, które możemy aktualnie znaleźć w asortymencie sklepów z dodatkami do domu jak np. https://www.karo.waw.pl/category/obrusy, nie przypominają tych sprzed lat. Na rynku jest dostępnych tak wiele opcji, że z łatwością można dopasować obrus do każdego stylu aranżacyjnego – znajdą się także obrusy, które z powodzeniem ozdobią salon lub jadalnię w stylu glamour czy nawet… skandynawskim! 

Dla wielu biały obrus (także w wersji ze stylowym zdobieniem) jest uznawany za obowiązkowy dodatek na wyjątkowe okazje i nie wyobrażają sobie bez niego nakrycia świątecznego stołu podczas Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. Nie sposób się z tym nie zgodzić, takie eleganckie i klasyczne nakrycie stołu może całkowicie odmienić jego wygląd, a w połączeniu z odpowiednimi dodatkami stworzy przepiękną i cieszącą oko kompozycję. 

Biel i klasyka do ciebie nie trafia? Także fani większej ekstrawagancji z łatwością wybiorą obrus dla siebie – w ofercie sklepów z asortymentem wnętrzarskim dostępnych jest wiele kolorowych i ciekawych wzorów, z którymi nie grozi nuda, a wręcz przeciwnie – stół może stać się jednym z najważniejszych punktów pomieszczenia. Na jakie wzory warto zwrócić uwagę? Dużą popularność zyskują motywy folkowe i łowickie, które łączą w sobie intensywne barwy oraz kwiatowe elementy. Dobrym wyborem mogą okazać się także obrusy jednokolorowe w nieco ciekawszych barwach niż biel, a takie znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/. Warto dopasować je kolorystycznie do odcieni dominujących w salonie lub jadalni.

Co w sytuacji kiedy należysz do grupy, która woli zrezygnować z obrusu na stole? Mamy dla Ciebie alternatywne propozycje!

Poznaj alternatywne rozwiązania – bieżniki i podkładki

Jeśli obrusy do ciebie nie przemawiają, nic straconego! Twój stół nadal może wyglądać i prezentować się przepięknie, wystarczy, że położysz na nim bieżnik lub stylowo wyglądające podkładki. Kiedy warto zdecydować się na bieżnik? Co ważne, musisz wiedzieć, że bieżnik możesz wykorzystać w dwóch wersjach – jako jedyne okrycie stołu lub w połączeniu z obrusem. Bieżnik nie jest aż tak szeroki jak obrus, najczęściej przebiega przez środek dłuższej części stołu, chociaż możliwe są również bardziej interesujące nakrycia z jego wykorzystaniem. Dlatego dobrze prezentuje się zarówno położony bezpośrednio na stół (wtedy dopasowujemy jego kolor i styl do odcienia stołu) lub na obrus. W drugiej wersji bieżnik często jest dekoracyjny i wzorzysty, natomiast obrus gładki i jednokolorowy.

Ciekawą opcją na pomysłowe zaaranżowanie stołu są także podkładki dekoracyjne. Ich zaletą jest to, że zazwyczaj chronią stół przed uszkodzeniami, które mogą być efektem np. rozlania napoju. Nie mamy na myśli oczywiście podkładek silikonowych czy plastikowych, które często pojawiają się na stołach w kuchni. Podkładki też mogą być stylowe! Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się podkładki plecione wykonane z rattanu, które świetnie prezentują się w połączeniu z roślinami. Dobrym wyborem są także modne ażurowe podkładki o ciekawych kształtach oraz materiałowe wykonane ręcznie poprzez odpowiedni splot tkaniny.