Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Kotły gazowe
Poradnik

Kotły gazowe i wymienniki c.w.u- co warto wiedzieć?

Aby dobrać zbiornik do kotła gazowego, należy zwrócić uwagę zarówno na jego rodzaj, jak i kilka innych ważnych kwestii. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje kotłów gazowych: urządzenia jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Ponadto, do wyboru mamy też wiele typów wymienników c.w.u.

Czym różnią się kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne?

Kotły gazowe jednofunkcyjne są to urządzenia zasilające instalacją grzewczą w budynku. Oczywiście, mogą też podgrzewać wodę użytkową, aczkolwiek dopiero po podłączeniu do nich ogrzewacza wody. Podwyższanie temperatury wody następuje przy użyciu wężownicy spiralnej znajdującej się w zbiorniku, do której podłączany jest kocioł gazowy. Tego rodzaju wymienniki c.w.u pojawiają się w postaci stojącej i wiszącej. Mogą mieć od ok. 80 l do nawet 3000 l pojemności (modele stojące).

Jeśli chodzi o kotły gazowe dwufunkcyjne, to służą one także do podgrzewania wody w obiegu centralnego ogrzewania budynku. Woda użytkowa podgrzewana jest natomiast od razu w czasie poboru. Takie urządzenie wyposażone jest w dodatkowy wymiennik płytkowy, dzięki czemu możliwe jest rozdzielenie dwóch funkcji grzania (c.o i c.w.u). Wydajność tych modeli zależy przede wszystkim od mocy sprzęty. Wydajność tego typu instalacji podnosi się poprzez użycie dwuwarstwowych zbiorników c.w.u. Zbiornik połączony z kotłem stanowi zasobnik c.w.u. Ogrzana w kotle gazowym woda magazynowana jest w górnej części zbiornika, po czym trafia do instalacji.

Jakie wymiennik c.w.u wybrać?

Wymiennik c.w.u taki jak np. bojler galmet to produkt, który przekazuje ciepło pomiędzy wodą kotłową a wodą znajdująca się w instalacji wody użytkowej. Zasada działania tych elementów jest identyczna. Woda kotłowa i CWU oddzielona jest jedynie cienką, metalową ścianką, która doskonale przewodzi ciepło, natomiast wymiennik znajduje się w izolowanej termiczne obudowie. Na rynku dostępne są wymienniki CWU z wężownicą, wymienniki CWU z dwoma wężownicami, wymienniki CWU z grzałką czy wymienniki CWU do pompy ciepła. Wybierając wymiennik, należy ustalić potrzebną pojemność.

Dla większej rodziny wystarczający okaże się bojler galmet 300 l, dla mniejszych rodzin wystarczający będzie zbiornik o pojemności 100 l. Wymienniki 500-litrowe polecane są do pensjonatów i dużych domów. Nie bez znaczenia sa też płaszcze w wymiennikach c.w.u. To izolacja termiczna otaczająca zasobnik. Oczywiście, im jest ona skuteczniejsza, tym mniej ciepła przenika do otoczenia, a my zmagamy się z mniejszymi stratami energii. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza zbiorniki dwupłaszczowe.

Wybierając kocioł gazowy oraz wymiennik c.w.u warto poznać dostępne na rynku modele i ich specyfikę.