Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

mieszkanie w centrum miasta
Poradnik

Ciche mieszkanie w centrum miasta – jak zadbać o izolację akustyczną w bloku?

Mieszkanie w centrum miasta, w komfortowym apartamencie i na strzeżonym osiedlu, ma wiele zalet. Bliskość punktów usługowych, sklepów, przedszkoli i szkół, a także świetnie skomunikowana lokalizacja – wszystko to nieocenione udogodnienia. Niemniej z mieszkaniem w bloku wiąże się także nadmierny poziom hałasu (związany z miejskim gwarem, ale też obecnością sąsiadów za ścianą). Podpowiadamy, jak radzić sobie z hałasem w mieście.

Zabudowa balkonu w bloku – skuteczny sposób na redukcję hałasu

Duże panoramiczne okna, drzwi tarasowe, loggia czy balkon – to elementy, przez które do wnętrza mieszkania docierają odgłosy miasta. Zabudowa balkonów pozwala na zminimalizowanie poziomu hałasu przez oddzielenie przestrzeni. Ciekawe rozwiązanie oferuje Szklanorama – firma, zajmująca się profesjonalną zabudową balkonów w systemie Vario.

Zabudowa ze szkła hartowanego nie ogranicza widoczności ani nie odcina dopływu światła dziennego. Jednocześnie pozwala obniżyć poziom hałasu o około 15 dB. Taka zabudowa to również doskonała izolacja termiczna. Na zabudowanym balkonie panuje temperatura o około 10 stopni Celsjusza wyższa niż na zewnątrz. Dzięki temu można przebywać na balkonie nawet w chłodniejsze dni czy podczas niepogody.

Cisza, spokój i przyjemna atmosfera pozwolą w pełni wykorzystać tę dodatkową przestrzeń, jaką jest balkon lub loggia. Bezramowa zabudowa charakteryzuje się brakiem pionowych, aluminiowych ram. Taką zabudowę można składać i rozkładać; w zależności od bieżących potrzeb.

Czy zabudowa balkonu wymaga pozwolenia?

Zabudowa balkonu (zwłaszcza taka wykonana z przezroczystego szkła hartowanego) nie wpływa na estetykę budynku. Nie zwiększa się także kubatura mieszkania. W związku z tym wykonanie zabudowy nie obliguje właściciela do uzyskania pozwolenia na budowę. Niekiedy wspólnota mieszkaniowa wymaga jednak poinformowania o takiej zmianie w obrębie balkonu. Warto dopytać u źródła, jednak najczęściej uzyskanie zgody to czysta formalność.

Dodatkowe sposoby na zredukowanie odgłosów miasta

Jeśli nie chcesz odczuwać skutków docierających do mieszkania hałasów (warkot silników, gwar, klaksony), to zadbaj o szczelność okien. W połączeniu z zabudową balkonu daje to naprawdę świetne rezultaty. Zmniejszenie poziomu hałasu o około 15 dB to znacząca różnica w codziennym funkcjonowaniu.

Jeśli natomiast zależy ci na wzmocnieniu efektu i dodatkowej izolacji akustycznej od sąsiadów, to możesz położyć na ścianach i podłodze specjalne maty wyciszające (najlepiej zrobić to podczas remontu).

Elementami aranżacji, które wpływają na akustykę, są też grube zasłony na okna czy dywany na podłodze. Dla osób pracujących w domu przewidziano natomiast takie rozwiązania jak ekrany akustyczne (w formie ścianki lub takie stawiane na biurku).

Jak zatem widać – jest co najmniej kilka możliwości, by zapewnić sobie błogą ciszę w mieszkaniu. Najważniejsze jest jednak to, by odizolować wnętrze od dźwięków miasta, docierających z zewnątrz. Zabudowa balkonu i szczelne okna to podstawa, natomiast dodatkowe środki tylko wzmocnią uzyskany efekt.