Dach kopertowy, czyli czterospadowy to rodzaj zadaszenia, który składa się z dwóch trapezów oraz dwóch trójkątów.
Ładny trend – dach kopertowy
Dach czterospadowy jest bardzo popularnym wyborem w nowoczesnym budownictwem. Jest on dużo bezpieczniejszy niż dwuspadowy lub płaski, ponieważ całość konstrukcji jest cięższa oraz stabilniejsza. Dach kopertowy składa się z czterech skośnych połaci, które razem tworzą zadaszenie. Dwie z nich są w kształcie trójkąta, a pozostałe w kształcie trapezu (każda para jest oczywiście równoległa od siebie). W tym rodzaju brakuje dwóch ścian tzw. szczytów. Połacie stykają się w narożnikach.
Najczęściej spotykanym pokryciem dachu czterospadowego są dachówki, wiór oraz gonty, które sprawują się lepiej niż blachodachówki. Jest to spowodowane tym, że używając blachodachówki należy liczyć się z dużą ilością ewentualnych odpadów, a stosując mniejsze dachówki czy gonty nie spotkamy tego problemu.
Zalety dachu czterospadowego
Podstawową zaletą tego rodzaju dachu jest jego stabilność. Dach kopertowy jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych, przez co konstrukcja jest bardzo stabilna i gwarantuje mieszkańcom bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem jest to, że podczas opadów atmosferycznych, całość spływa swobodnie po połaciach dachu, co chroni konstrukcję przed przeciążeniem. Ten trend jest wybierany także ze względu na to, że optycznie powiększa budynek z zewnątrz.
Wady dachu czterospadowego
Główną wadą tego dachu jest to, że zajmuje więcej powierzchni użytkowej niż dach dwuspadowy, wiec zagospodarowanie poddasza może być utrudnione. Na minus jest także zmniejszona ilość światła wpadającego do poddasza. Kolejną sprawą są okna, których powinno być więcej w dachu kopertowym, co zwiększa finalne koszty związane z budową. Koszta związane z budową dachu czterospadowego są wyższe w porównaniu do rozwiązania dwuspadowego oraz wymagają więcej pracy.
Dach kopertowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków parterowych, gdzie poddasze ma być wykorzystane tylko jako strych oraz w miejscach, gdzie dom będzie szczególnie narażony na warunki atmosferyczne tj. częste wichury czy nawałnice. Jest to także estetyczniejsza opcja i decydują się na nią ci, którym zależy na wyróżnieniu ich budynki na tle innych.