Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Wyposażenie

Farba z brokatem – hit czy kit?

Farba z brokatem jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą ożywić swój pokój i nadać mu wyjątkowy charakter. Dodanie brokatu na ściany ma także dodatkową zaletę – pozwala na optyczne powiększenie mieszkania. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj tą ciekawą dekorację.

Sprawdź również: Płyty OSB – rodzaje i zastosowanie

Farba z brokatem

Srebrne drobinki znajdujące się w takiej farbie dodatkowo rozpraszają światło, przez co wnętrze jest bardziej rozświetlone i wydaje się optycznie przestronniejsze. Nie trzeba dodawać brokatu do każdej ściany w pomieszczeniu, wystarczy użyć tej farby na jednej lub dwóch ścianach. Do wyboru mamy kilka kolorów drobinek: złote, miedziane lub srebrzyste. Ważne jest wybranie odpowiedniego brokatu, ponieważ do ciepłych odcieni farb będą pasować miedziane oraz złote drobinki, natomiast zimniejsze barwy idealnie sprawdzą się ze srebrnymi błyskotkami. Użycie farby z brokatem to jeden z najtańszych i najprostszych sposobów na zmianę nastroju wnętrz i nadanie im glamourowego stylu.

Aby uzyskać efekt „brokatowej” ściany możemy użyć transparentnej farby z brokatem, którą pokrywamy wcześniej pomalowane powierzchnie. Nałoży to tylko dodatkową warstwę na której znajdują się drobinki bez zmiany koloru ściany. Inną opcją jest zakup gotowej emulsji już z dodanym brokatem. Można również stworzyć własną farbę. Wystarczy, że do produktu dodasz dużą ilość brokatu. W taki sposób możesz szybko i bez kłopotów wykonać zadanie. Odświeżanie pomieszczenia nigdy nie było takie proste!

farba z brokatem

Ściany z brokatem – na co zwrócić uwagę?

Brokat jest bardzo prostym narzędziem do unowocześnienia wyglądu pomieszczenia. Jednakże należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. 

Obecnie wiele firm posiada tego typu rozwiązanie

Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami użytkowników. Obecnie oceny w internecie stanowią bardzo ważny element podczas wyboru społeczeństwa. Warto z nich skorzystać, gdyż możemy dowiedzieć się wiele na temat jakości oraz trwałości produktu.

Narzędzia do nanoszenia – farba z brokatem na ścianę

Aby uzyskać dobry efekt, należy wykorzystać odpowiednie narzędzia, bo to one w dużej mierze decydują o końcowym efekcie. Dobrą zasadą jest korzystanie z pędzla podczas nakładania farby z brokatem, a nie z wałka. Pędzelek daje większą pewność uzyskania równomiernego rozmieszczenia drobinek na płaszczyźnie ściany. W sklepach znajdziemy także specjalne wałki dekoracyjne (wykonane ze specjalnej gąbki lub krótkiego włosia) oraz packi.

Farby z brokatem – koszty

Użycie farby z efektem brokatu jest zdecydowanie droższe od jej tradycyjnego odpowiednika i często mniej wydajne. Jednak w dalszym ciągu jest to jeden z najtańszych sposobów na odnowienie pomieszczenia. Koszt pokrycia ok. 8 m2 ściany to około 40 zł (farba mniej znanego producenta). Nieraz wymagane jest podwójne malowanie, co dodatkowo zwiększa koszty. Przy dużych powierzchniach niestety ten wydatek będzie całkiem duży.

Zobacz także: https://www.quality-home.pl/praktyczne-elementy-malej-architektury/

Ściany brokatowe – zrób to sam!

Koszt farby przy dużym pomieszczeniu może być wysoki. Dlatego też jeżeli chodzi o wykonanie – warto zająć się tym samodzielnie. Farba z brokatem to nic trudnego! Wystarczy odpowiednie przygotowanie i cierpliwość. Obecnie usługa malowania ścian może być bardzo kosztowna, dlatego warto zrobić to samemu. Na początku kup potrzebne produkty:

  • farba oraz brokat
  • papier ścierny
  • folia malarska
  • gąbka
  • taśma maskująca
  • wałek
  • pędzel i kuweta

Jeżeli planujesz generalny remont, to z pewnością przydadzą ci się również: gips lub gładź oraz szpachelka. W przypadku zwykłego malowania – wystarczą powyższe produkty. Gdy już je masz, wystarczy że wykonasz następującą instrukcję.

  1. Zabezpiecz pokój przed malowaniem – przede wszystkim podłogę, meble oraz okna należy zakleić folią malarską, a następnie zabezpieczyć ją taśmą maskującą. Przedmioty, które jesteś w stanie transportować warto przenieść do innego pomieszczenia. Pamiętaj także o ściągnięciu zasłon, obrazów, luster i innych tego typu przedmiotów.
  2. Wygładź ściany jeśli to potrzebne – w przypadku gdy ściany są nowe należy pominąć ten krok. Jeżeli na powierzchni znajdowała się poprzednio farba bądź tapeta warto wykonać wygładzenie. 
  3. Umycie ściany – warto zrobić to, aby oczyścić powierzchnię z pyłu bądź brudu
  4. Gruntowanie ściany – Bezpośrednio przed malowaniem warto to zrobić. Grunt pozwala na stworzenie izolującej i właściwie chroniącej warstwy na ścianie przed nałożeniem farby. Mamy także pewność, że farba właściwie zwiąże się z podłożem, nie będzie odparzać i odpryskiwać.
  5. Malowanie ścian – wyczekiwany etap. Dobrze dopasuj wielkość i szerokość kuwety do rozmiaru wałka – z pewnością ułatwi ci to pracę. Następnie przesuwamy wałek po ścianie w górę i w dół. Dzięki temu dokładnie i równomiernie rozłożysz produkt na powierzchni. W przypadku rogów oraz kątów najlepszym produktem będzie mały pędzelek. Z pewnością będzie to prostsze. Warto pamiętać, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy farby – lepiej nałożyć kilka mniejszych. Takie działanie może sprawić, że powierzchnia nie będzie schła odpowiednio. Rozpocznij malowanie od miejsc trudno dostępnych – to z pewnością ułatwi ci zadanie.