Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Fornir Czeczot
Poradnik

Fornir Czeczot – do czego go wykorzystać?

Wyposażając mieszkanie lub dom w wymarzone meble kuchenne, nie myślimy o tym, że któregoś dnia będzie trzeba je wymienić lub poddać renowacji. Ekologiczne rozwiązanie, którym jest naprawa uszkodzonych elementów, pozwoli nadać zużytym meblom eleganckiego wyglądu bez konieczności zakupu nowego zestawu.

Czym jest fornir?

Fornir to cienkie płyty pozyskiwane z drewna metodą skrawania. Materiał ten chętnie jest wykorzystywany jako naturalna okleina mebli. Najczęściej możemy się z nim spotkać podczas zakupu lub renowacji mebli. Materiał ten zachowuje wszystkie cechy drewna, z którego powstał, dlatego jest dostępny w odmianach z różnym wyglądem usłojenia. Co ważne można go pozyskać z różnych gatunków drzew zarówno występujących w Polsce, jak i drewna egzotycznego. Jego najbardziej pożądaną i stylowo wyglądającą formą jest fornir czeczot.

Zastosowanie forniru w domu

Fornir czeczot dzięki chorobie drzewa powstałej na skutek grzybów lub bakterii jest bardzo dekoracyjnym elementem chętnie wykorzystywanym w przemyśle meblowym, a także podczas renowacji. Niezwykłe wzory słojów nadają nowoczesnego i jedynego w swoim rodzaju charakteru kuchni niezależnie od wybranego stylu aranżacji wnętrza.

Szerokie zastosowanie forniru sprawia, że jest chętnie wykorzystywany do oklejania drzwi, parapetów, ścian oraz blatów i mebli kuchennych. Elementy oklejane przy pomocy forniru są eleganckie, a blaty możemy szlifować papierem ściernym, jeżeli powstaną rysy. Na rynku możemy znaleźć trzy typy popularnych drewnianych fornirów:

  • naturalny wykonany jest z połączonych płatów drewna pozyskanych metodą skrawania z gatunków popularnych drzew takich jak dąb, buk czy jesion,
  • modyfikowany skrawki drewna po połączeniu są składane w bloki, a następnie rozcinane i układane tak, aby przypominały rysunek drewna i barwę,
  • czeczot, który wyróżnia się ciekawym rysunkiem słojów tworzących przebarwienia, a nawet kształty geometryczne na przykład spirale.

Fornir czeczot podkreśli wyjątkowość jednakowo kuchni tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Urządzając pomieszczenie w stylu loftowym, możemy wykorzystać fornir lakierowany, który będzie zdobił fronty szafek. Natomiast tradycyjny styl z jasnymi frontami uzupełnią forniry w odcieniu miodu lub ciemnego brązu.

Stare meble nie muszą być wyrzucone, ponieważ możemy dać im nowe życie za pomocą forniru. Oklejone w ten sposób elementy szafek nie tylko będą dobrze wyglądać, ale również posłużą nam przez kolejne lata. Dekoracyjny fornir czeczot sprawi, że każdy element nim pokryty będzie wyjątkową dekoracją.

Materiał zewnętrzny