Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Urządzamy pokój nastolatka
Poradnik

Urządzamy pokój nastolatka

Urządzanie pokoju naszego dorastającego syna lub córki, to zadanie trudniejsze niż myślimy. Młodzi ludzie mają już wyrobione gusta, bywają zbuntowani i pewni, że wiedzą wszystko o świecie. Najlepszym wyjściem z sytuacji, jest dać nastolatkowi nieco swobody w doborze mebli i kolorystyki. Obejdzie się wtedy bez niepotrzebnych nieporozumień.

1. Meble dla nastolatków

2. Estetyka i funkcjonalność

3. Kolorystyka pokoju młodzieżowego

Meble dla nastolatków

Nastolatek, to już prawie dorosły człowiek. Chce podkreślić swoją indywidualność i dlatego, choćby z czystej przekory, nie zgodzi się na propozycje rodziców, w sprawie aranżacji swojego „królestwa”. Dlatego warto wybrać się po meble dla nastolatków w jego towarzystwie. Niech wybiera sam. 

Pokój młodzieżowy powinien być podzielony na kilka stref, z których najważniejsze są strefa nauki i odpoczynku. Warto także pomyśleć o miejscu, w którym nastolatek będzie przyjmował gości. Wybierając meble młodzieżowe, kierujmy się przede wszystkim ich funkcjonalnością i wysoką jakością wykonania. Dobrze jest, gdy jeden mebel, może pełnić kilka ról. Łóżko, po złożeniu może stać się wygodną szafką do przechowywania drobiazgów, których ilość będzie się stale rosła. Z kolei komoda, lub niska szafka, może przeistoczyć się w stolik, na którym nastolatek poda poczęstunek dla swoich koleżanek i kolegów. Najważniejszym akcesorium w pokoju młodego człowieka, jest biurko. Posłuży ono za miejsce do nauki, ale także do grania w ulubione gry. Niezbędnym dodatkiem, jest odpowiedni fotel, wygodny i o ergonomicznym kształcie. To tutaj, nasza dorastająca pociecha, będzie spędzała większość czasu.

Estetyka i funkcjonalność 

Nastroje nastolatka bywają zmienne, jak pogoda w górach. Dlatego należy zwrócić uwagę, aby zakupione meble były funkcjonalne. Godne polecenia są zestawy modułowe. Ich zaletą jest to, że można je dowolnie przestawiać, aranżując przestrzeń, bez konieczności wymiany wszystkich mebli. Dostępne są one w różnych stylach, co zaspokoi gusta zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Niezbędnym sprzętem, jest także pojemna szafa na ubrania, w przypadku obu płci. Niektórzy młodzi ludzie lubią podążać za modą, inni wręcz przeciwnie. Przydadzą się też szafki i komody na drobiazgi oraz witrynki , aby nastolatek miał w czym eksponować swoje kolekcje. Skoro już o tym mowa, to w pokoju dorastającego dziecka, powinny znaleźć się elementy nawiązujące do jego aktualnych pasji i zainteresowań. W pokoju muszą też być regały i szafki na książki i pomoce naukowe.

Kolorystyka pokoju młodzieżowego

Trudno uwierzyć, ale większość nastolatków zapytanych, na jaki kolor pomalowaliby ściany swojego pokoju, odpowiada, że na…czarny! Tolerancyjni rodzice, choć z bólem serca powinni się na to zgodzić. W końcu za parę lat, gust młodego człowieka się zmieni i trzeba będzie malować ściany na nowo. Kompromisem może być pomalowanie jednej lub dwóch ścian na ten kolor, lub fototapeta w czarno-szarej gamie kolorystycznej. Aby rozświetlić tę nieco ponurą atmosferę, można zaproponować powieszenie na ścianach kolorowych neonów. Te, powinny przypaść młodemu człowiekowi do gustu. Ostatnio modne są także elementy oświetlenia typu LED i to rozmieszczane w różnych punktach pokoju. Listwy ledowe można umieścić nad lub pod łóżkiem, na szafkach lub biurku. 

Jeśli nasze dziecko hoduje jakieś zwierzę, koniecznie trzeba pomyśleć o znalezieniu dla niego odpowiedniego miejsca. Do wyposażenia pokoju dojdzie więc także szafka na akwarium lub terrarium. Zwierzę musi mieć jak najlepsze warunki do życia, dlatego nie może to być kąt na podłodze.