Nie ma co ukrywać – współczesna architektura jest dość specyficzna i zawiera wiele udziwnień. W wielu przypadkach dochodzi się do takiego poziomu abstrakcji, że forma konkretnych sprzętów domowych w ogóle nie przypomina ich pierwowzoru, co tyczy się także materiałów. Badania rynku pokazują, że zainteresowanie nietypowymi rozwiązaniami wykończeniowymi domów stale wzrasta. Dlaczego? Przede wszystkim powodu powszechnej chęci eksperymentowania. Klasyczne wnętrza po prostu się nudzą, ludzie pragną spróbować czegoś nowego, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem modowej klęski.
Czasem jednak można natknąć się na prawdziwą perełkę, polegającą na unikalnym pomyśle, który jest jednocześnie ciekawy, stylowy oraz praktyczny. Eksperci są zgodni, co do tego, że przemyślane podejście do wystroju wnętrz sprawdza się nawet w przypadku alternatywnych szkół architektury. Jeśli wykonujemy kompozycję z wielu niestandardowych elementów, takich jak płytki ceramiczne drewnopodobne, to nadal obowiązują nas te same zasady dotyczące proporcji oraz kombinacji kolorystycznych. Doradcy z merkurymarket.pl twierdzą, że profesjonalny projektant wnętrz nie jest tutaj koniecznością – wystarczy odrobina wyczucia oraz umiaru, a także wybór odpowiednich materiałów.
Imitacja drewna w ceramice – czy jest do odróżnienia?
Płyty ceramiczne przebyły długą drogę od zwyczajnych, gładkich kafelek. Dziś dostępne są one w tysiącach kształtów, wzorów i wymiarów. Do najpopularniejszych odmian ceramiki zalicza się:
- Klinkier
- Płyty wielkoformatowe
- Ozdobną glazurę
- Gres imitujący inne materiały (beton, kamień, drewno)
Okazuje się, że modele upodobnione do tworzyw naturalnych są prawdziwym hitem. Nowoczesne techniki pozwalają na bardzo precyzyjne naniesienie tekstury deski na powierzchnię ceramicznej płyty. Odwzorowaniu ulegają nie tylko wzory i kolory drewna, ale także jego misterne wyżłobienia, układające się w skomplikowane, naturalnie wyglądające kombinacje. Ankiety przeprowadzone wśród użytkowników forów internetowych poświęconych architekturze wnętrz wykazały, że nawet specjaliści mają problem z odróżnieniem autentycznego drewna od jego imitacji w ceramice. Statystyki wykazują, że blisko 50% osób dokonujących testu wybrało błędną odpowiedź – można przez to dojść do wniosku, że różnica wizualna pomiędzy tymi materiałami jest znikoma, praktycznie nieistniejąca.
Ceramika czy drewno – co sprawdzi się lepiej?
Drewno to bez wątpienia jeden z najstarszych, znanych ludzkości budulców. Było ono używane do wznoszenia domów i ogrodzeń już od niepamiętnych czasów, powszechnie stosuje się je nawet dziś, choć posiada dużą konkurencję ze strony tworzyw sztucznych. Do jego największych zalet należą:
- Lekkość
- Łatwość w obróbce
- Unikalna, ciekawa estetyka
- Dobre właściwości izolacyjne
- Niska cena
Niestety, drewno posiada także liczne wady, które uniemożliwiają stosowanie go w niektórych częściach domu. Można wyliczyć tutaj:
- Podatność na próchnicę i szkodniki
- Szybkie starzenie się materiału
- Konieczność stosowania lakierów i impregnatów
- Przyczynianie się do wycinki lasów
- Niskie parametry sanitarne
Wykorzystanie elementów drewnianych w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka wydaje się nie do pomyślenia. Nawet najlepiej zabezpieczone deski w mgnieniu oka poddałyby się rozkładowi, a kontakt z wilgocią i zanieczyszczeniami bardzo obniżyłby ich jakość. Specjaliści z merkurymarket.pl jednogłośnie odradzają wykorzystywanie deski bądź sklejki w miejscach, do których te nie są one dostosowane.
Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu. Profesjonaliści polecają płytki ceramiczne imitujące drewno wszystkim tym, którzy chcieliby się cieszyć jego ciekawym, charakterystycznym wyglądem, nie musząc przy tym liczyć się z minusami naturalnych desek. Jak można się domyślić, okładzina z gresu lub glazury jest znacznie wytrzymalsza i bardziej odporna na różnego rodzaju czynniki chemiczne, mechaniczne oraz organiczne. Dobrze zamontowane płytki gwarantują długie lata pełnej funkcjonalności – ciężko jest je zarysować, opierają się wilgoci, pleśni oraz zawartym w środkach czystości detergentom. Ponadto, powierzchnie ceramiczne wymagają jedynie okazjonalnego czyszczenia – w przeciwieństwie do drewna, nie musimy ich malować ani impregnować, aby zachowały swoją trwałość.
Jakiego typy płytek ceramicznych drewnopodobnych można nabyć?
Chociaż kategoria ta jest dość zawężona, to można napotkać się na niezliczone oferty dotyczące rozmaitych płytek ceramicznych imitujących powierzchnię drewna. Wybierać można spomiędzy poszczególnych formatów, kształtów oraz tekstur. Niektóre modele są maksymalnie upodobnione do desek – posiadają podłużną, prostokątną formę oraz jasną tonacje barw. Dużą popularność w tym sezonie zyskują kafelki sześciokątne, przy pomocy których można uzyskać bardzo ciekawą, organicznie wyglądającą kompozycję, będącą nieco eksperymentalnym podejściem do wystroju wnętrz. Należy jednak pamiętać, że eksperci ze strony merkurymarket.pl radzą, aby kierować się przede wszystkim faktyczną jakością produktu, a nie samym jego wyglądem.