Kołki rozporowe służą do mocowania śrub i wkrętów. Różnią się od siebie w zależności od powierzchni, do której śrub lub wkręty mają być mocowane. Cechuje je szerokie zastosowanie, ponieważ można je stosować zarówno w przypadku płaszczyzny ściennej, podłogowej, jak i sufitowej. Często stosuje się je do podtrzymywania mebli czy elementów oświetleniowych. Dlatego też powszechnie wykorzystuje się je przy pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych.
Czym są kołki rozporowe?
Jak wspomniano, ten typ kołków służy do mocowania śrub i wkrętów na różnego rodzaju powierzchniach. Konstrukcja kołka składa się z koszulki, która wykonana jest z tworzywa sztucznego oraz z wkrętu. Kołki te cieszą się dużą popularnością głównie dlatego, iż znacznie ułatwiają prace montażowe. W swojej górnej części kołki posiadają specjalne wypustki, które zapobiegają obracaniu się kołka podczas montażu. Dzięki temu, że siła rozprężenia działa na całej długości kołka, zwiększona jest przyczepność oraz wzmocnienie połączenia. Co ważne, stosowanie kołków rozporowych eliminuje konieczność wcześniejszego nawiercania głębokich otworów.
Rodzaje kołków rozporowych
Na rynku dostępne są różne rodzaje kołków rozporowych. Każdy z tych rodzajów dobrać należy do konkretnego zastosowania. Pierwszym rodzajem kołków rozporowych są kołki uniwersalne. Aby taki kołek zamontować, w pierwszej kolejności należy nawiercić otwór. Następnie w otworze umieszcza się kołek. Warto dodatkowo kołek podbić młotkiem. Umożliwi to jego zlicowanie się z powierzchnią. Na koniec wystarczy zamocować wkręt. Drugim typem kołków rozporowych są kołki rozporowe specjalne. To rozbudowana wersja kołków uniwersalnych. Stosowane są do mocowań w powierzchniach typu pełnego bądź z siatką niewielkich otworów. Wspomnieć trzeba również o kołkach rozporowych do szybkiego montażu. Zakończone są wkrętem bądź stalowym gwoździem. To osadzenia takiego kołka nie jest potrzebna wiertarka, wystarczy zwykły młotek. Kołki szybkiego montażu najczęściej stosuje się do instalacji okładzin ściennych i sufitowych.
Montaż kołków rozporowych
Kołki rozporowe montuje się dość prosto. Sam sposób montażu uzależniony jest on konkretnego rodzaju kołka rozporowego. Jak wspomniano, w przypadku kołków szybkiego montażu nie jest potrzebna wiertarka. Inaczej jest w przypadku kołków uniwersalnych i specjalnych. Montując kołki do powierzchni pustej lub pełnej o niskiej gęstości, zaleca się wykonywanie ruchów obrotowych. W przypadku twardej struktury lepiej sprawdzi się nawiercanie z udarem.