Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Narzędzia diamentowe
Poradnik

Narzędzia diamentowe gwarancją najlepszej jakości

Narzędzia diamentowe znajdują zastosowanie w branżach takich jak przemysł szklarski i ceramiczny, technologia dentystyczna i medyczna, przemysł motoryzacyjny, przemysł zegarmistrzowski, technologia lotnicza oraz wspomagana ultradźwiękami obróbka materiałów kruchych twardych materiałów.

Diamenty wykorzystane w narzędziach są wystarczająco mocne, aby umożliwić przecięcie betonu, stali czy kamienia. Z tego powodu używa się ich m.in. w przypadkach, które wymagają ostrego i precyzyjnego cięcia. Jak sprawdzają się w porównaniu do narzędzi wykonanych z innych materiałów?

Czym są narzędzia diamentowe?

Narzędzie diamentowe to narzędzie do cięcia, szlifowania lub polerowania z ziarnami diamentu przymocowanymi do jego części roboczych za pomocą pewnego rodzaju materiału wiążącego, lub innych specjalnych środków. Diament jest również używany jako materiał ścierny do polerowania szkła, kamienia, betonu, materiałów ognioodpornych oraz innych podobnych twardych materiałów.

Zalety narzędzi diamentowych

Narzędzia diamentowe mają wiele zalet, takich jak:

  • wysoka odporność na zużycie
  • współczynnik tarcia
  • długa żywotność
  • wysoka przewodność cieplna
  • wysoka wydajność szlifowania
  • wysoka twardość

Zastosowanie

Narzędzia diamentowe są regularnie wykorzystywane do produkcji luster i soczewek, a także do wiercenia w szkle. Inne zastosowanie znajdują przy cięciu różnych metali i polerowaniu. Są również niezwykle skuteczne w procesach obróbki plastycznej. Istnieje wiele innych rodzajów narzędzi diamentowych, które różnią się swoim zastosowaniem, na przykład:

  • wklęsłe tarcze diamentowe służą m.in. do montażu zlewozmywaków w blatach
  • ciągliwe ostrza stosowane są do cięcia stali
  • diamentowe tarcze polerskie wykorzystujemy do polerowania marmuru

Jak wypadają narzędzia diamentowe na tle swoich konkurentów?

Porównując narzędzia wykonane ze stali, węglików, diamentów i cermetali, możemy zauważyć, że to właśnie diament jest materiałem najtrwalszym z nich. Wśród swoich rywali wyróżnia się także znacząco dłuższą żywotnością oraz wysoką twardością. Dzięki swoim właściwością fizycznym pozwala na znacznie efektywniejszą pracę. Narzędzia diamentowe ze względu na wysoką wytrzymałość bardzo rzadko się psują lub tępią, co powoduje, że pomimo wyższej ceny rynkowej przy dłuższym użytkowaniu stają się bardziej ekonomicznym wyborem. Dodatkowo pozwalają wykonywać obróbkę na najbardziej twardych materiałach, co nie byłoby możliwe za pomocą mniej wytrzymałych odpowiedników, na przykład wyprodukowanych ze stali.

Produkcja przemysłowa wciąż się rozwija. Aby sprostać tym rosnącym wymaganiom, warto zainwestować w precyzyjne narzędzia diamentowe.