Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Budownictwo

Czym jest balkon francuski?

Balkon francuski (portfenetr) to ostatnio bardzo popularny wątek w nowoczesnym budownictwie. Tworzone one już były za czasów baroku i umieszczano je w pałacach, a obecnie ten typ balkonu wykorzystywany jest często w budownictwie mieszkaniowym.

Czym jest balkon francuski

Balkon francuski to rodzaj balkonu ograniczony tylko do okna balkonowego oraz balustrady. Nie można na niego wyjść czy postawić mebli ogrodowych, ale można otworzyć okno i podziwiać widok. Bardzo często balkony te są łączone z roślinami, które przepięknie ozdabiają balustradę.

Najczęstszym widokiem balkonu francuskiego jaki możemy spotkać jest postać okna portfenetrowe, czyli montowane na wysokości około 15 cm nad podłogą i sięgające aż po sam sufit.  Mogą mieć formę otwieraną, częściowo otwieraną lub nieotwieraną. Dzięki takim oknom mamy łatwy dostęp do naturalnego światła słonecznego, a jeżeli dodatkowo jest otwieralne, pozwoli szybko odświeżyć pokój.

Kolejnym aspektem balkonu francuskiego jest balustrada, która najczęściej przyjmuje bardzo prostą formę i przeważnie wykonana jest z metalu tj. stal nierdzewna czy aluminium. Balustradę można wykorzystywać także do wietrzenia pościeli, a nie tylko jako ochronę przed upadkiem. Latem natomiast balustrada jest wykorzystywana do kwietników. Charakterystyczną cechą tego elementu jest to, że zlokalizowany jest on bardzo blisko okna.

Na jakie elewacje pasuje balkon francuski?

Na budowę tego typu rozwiązania warto zdecydować się, jeżeli budujemy nowoczesny do i nie planujemy budowy płyty balkonowej.Ta konstrukcja idealnie wpasowuje się w minimalistyczną formę budynków i często można spotkać takie balkony w nowych realizacjach. Projekty domów energooszczędnych bardzo często wykorzystują ten projekt, ponieważ brak płyty balkonowej obniża ryzyko powstania mostka termicznego, przez który ucieka ciepło.

Zalety balkonu francuskiego

  • cena – obniżają kosztorys projektu, ponieważ niepotrzebna jest budowa tradycyjnego balkonu,
  • dostarczają dużo więcej światła do ciemnego pomieszczenia,
  • zabezpieczony odpowiednią balustradą jest bezpieczny nawet dla dzieci,
  • otwierany balkon pozwala na odświeżenie pokoju

Wady balkonu francuskiego

  • brak możliwości wyjścia na zewnątrz oraz ograniczone miejsce na meble balkonowe,
  • rozwiązanie nadaje się tylko do nowoczesnych domów