Branża spożywcza wymaga dużych nakładów finansowych, pozwalających na automatyzację produkcji oraz wytwarzanie żywności zgodnie z obowiązującymi standardami dopuszczającymi ją do obrotu. Bardzo istotną cechą wszystkich wytwarzanych produktów spożywczych jest ich konsystencja, a tę uzyskuje się między innymi przy pomocy odpowiednich temperatur zastosowanych w trakcie produkcji. Tunel chłodniczy to urządzenie, które to umożliwia.
Jak działa tunel chłodniczy?
Tunel chłodniczy to specjalna komora z taśmą produkcyjną, w której panują odpowiednie warunki termiczne. Przy pomocy odpowiednich gazów obniżających temperaturę powietrza, trafiające pod jego strumień produkty są szybko, ale delikatnie schładzane. Następnie powietrze, które uzyskało w ten sposób dodatnią temperaturę, trafia z powrotem do innego obiegu, gdzie jest ponownie ochładzane, do wykorzystania przy kolejnej partii. Celem tunelu chłodniczego jest chłodzenie wyrobów, które szybko zastygają, a które nie wymagają długotrwałego przebywania w tym celu w warunkach chłodniczych. Najczęściej znajdują one zastosowanie przy produkcji czekolad czy pralinek.
Dlaczego warto mieć w zakładzie tunel chłodniczy?
Tunele chłodnicze zostały stworzone z myślą o masowej produkcji artykułów spożywczych, które wymagają odpowiedniego sposobu przetwarzania w celu uzyskania właściwej konsystencji, twardości i struktury. Dzięki posiadaniu takiego tunelu zakład nie musi inwestować w zajmujące mnóstwo miejsca chłodziarki, które zużywają mnóstwo energii. Tunele Wikoma są o wiele bardziej wydajne pod względem energetycznym i praktyczne, dlatego producenci wyrobów spożywczych bardzo chętnie z nich korzystają.
Kiedy warto kupić tunel chłodniczy?
W biznesie, bez względu na branżę, bardzo ważnym aspektem jest optymalizacja kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Aby móc wyprodukować masowe ilości pralinek, należy korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają automatyzować większą część procesu wytwarzania. Oprócz tego należy minimalizować koszty magazynowania i maksymalnie skracać czas produkcji. Dzięki zastosowaniu właściwych maszyn produkcyjnych i wspomagających produkcję można dokonać świetnej inwestycji, która zwróci się w krótkim czasie. Dla każdego przedsiębiorcy możliwość skrócenia czasu produkcji, zmniejszenia kosztów magazynowania i zwiększenia wydajności jest na wagę złota — i to dosłownie, bo taka optymalizacja przekłada się bezpośrednio na zyski. Dlatego właśnie warto pomyśleć o nowoczesnym tunelu chłodniczym na swojej hali produkcyjnej.