Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

gratowarka do blach
Poradnik

Do czego służy gratowarka do blach?

Obróbka metali to branża rozwijająca się w niezwykle intensywnym tempie. Wykorzystuje się w niej nowoczesne, technologie i coraz częściej automatyzuje poszczególne procesy, stosując w tym celu specjalistyczne i wydajne maszyny. Jednym z etapów obróbki metali jest tak zwane gratowanie, do którego służą innowacyjne gratowarki.

Czym jest gratowanie blach i czemu służy?

Gratowanie blach jest to specjalna procedura, której celem jest wyeliminowanie zbędnych ostrych elementów metali. Takie zadry mogłyby okazać się niebezpieczne i problematyczne podczas dalszej obróbki elementów, jak i ich montażu. Nieusunięcie ostrych skrawków mogłoby doprowadzić do wielu zagrożeń, w tym także stworzyć niebezpieczeństwo dla pracowników. Gratowanie blachy to ważna procedura, której nie warto pomijać. Oczywiście, pracownicy noszą rękawice ochronne, ale mogą się one okazać niewystarczające. Graty są ostre jak igły, a więc mogą bez trudu przebić ludzką skórę i doprowadzić do poważnych ran. Ponadto, dzięki gratowaniu można uzyskać lepszy efekt wizualny danego produktu. Szarpane zadziory tworzące się podczas cięcia, prezentują się nieestetycznie, co odbija się na wyglądzie gotowego produktu. Poprzez gratowanie blachy można uzyskać pożądany kształt, zgodny z projektem. Zautomatyzowana gratowarka do blach może wykonać szereg różnych czynności takich jak:

  • wygładzanie i polerowanie powierzchni,

  • nadanie metalowi odpowiedniego kształtu,

  • zaokrąglanie oraz tępienie ostrych krawędzi,

  • eliminacja odprysków powstałych podczas cięcia laserowego,

  • pozbycie się warstwy tlenku z powierzchni obiektu,

  • otrzymanie estetycznego wyglądu metalu.

Gratowarki do blach- co warto o nich wiedzieć?

Gratowarki do blach to specjalistyczne maszyny, wykorzystywane do powyższych celów. W sprzedaży, dostępnych jest wiele ich modeli, różniących się od siebie mechanizmem działania oraz mocą. A w jaki sposób działa taki sprzęt? Przez wnętrze urządzenia przedostaje się metalowy element, położony na taśmie. Wewnątrz gratowarki znajduje się arkusz papieru ściernego, zamocowany na bębnie. Porusza się on ze sporą prędkością, zmieniając przy tym kąt. W ten sposób może efektywnie ścierać zadry oraz wszelkie nierówności.

Gratowarki do blach to nowoczesne sprzęty o wysokiej skuteczności oraz bezpieczeństwie. Wykorzystuje się je w licznych przedsiębiorstwach, których działalność skupia się na wytwarzaniu metalowych elementów, jak i detali z blach oraz plastiku. Niektóre modele pozwalają na jednoczesne fazowanie danych metali i wykonywanie wyobleń. Ich zaletą jest łatwa i bezproblemowa obsługa.

Materiał zewnętrzny