Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

metalowy hobok
Poradnik

Do czego służy metalowy hobok?

Zacznijmy od podstawowego pytania- czym jest hobok? Zapewne wielu słyszy to słowo po raz pierwszy, jednak po przeczytaniu poniższego tekstu, łatwo można przekonać się, że każdy spotkał się z nim chociaż raz w swoim życiu. Hoboki to najczęściej metalowe lub plastikowe, zamykane pojemniki o pojemności do około 50 litrów Wyposażone są w dwa uchwyty do przenoszenia. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle do transportu i przechowywania różnego rodzaju gęstych cieczy i smarów. Jednak jego zastosowanie jest o wiele szersze. Skupmy się na tych wykonanych z metalu i spójrzmy, jak są skonstruowane oraz do czego przydają się hoboki metalowe?

Konstrukcja hoboka

Do produkcji tych pojemników najczęściej używa się blachy stalowe, można je jednak wykonać również z blachy ocynkowanej. Mogą być malowane, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, lakierami proszkowymi na dowolny kolor. Ich pojemność wynosi od 20 do 57 litrów, średnica wewnętrzna od 298 do 357 mm, a wysokość od 330 do 565 mm. Dzięki dnu zamocowanemu na stałe otrzymujemy doskonałą szczelność, a zdejmowane wieko pozwala na wygodne użytkowanie.

Zastosowanie hoboka

Znając już budowę hoboka możemy przyjrzeć się lepiej jego szerokiemu zastosowaniu w różnych dziedzinach życia.

Przemysł i handel

Przechowywanie

Hoboki metalowe są trwałe, szczelne oraz odporne na wiele czynników zewnętrznych, co pozwala gromadzenie w nich różnego rodzaju materiałów. Nie ma tu żadnych ograniczeń, więc równie często spotkamy się ze składowaniem w nich cieczy (na przykład farb, smarów, olei), jak i produktów sypkich produktów takich jak:

  • zboża
  • przyprawy spożywcze
  • mąki
  • karma dla zwierząt

Transport

Ze względu na swoją wytrzymałość oraz szczelne zamknięcie, hoboki bardzo często wybierane są przy transportach różnych towarów. Podobnie jak w przypadku przechowywania, nie ma tutaj szczególnych ograniczeń, więc pakuje się do nich zarówno ciecze, takie jak smary i oleje oraz produkty sypkie, na przykład zboża, czy sypkie materiały budowlane. Można tutaj zauważyć, że mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Dzięki specjalnym atestom (atest UN) mogą służyć również do transportu materiałów niebezpiecznych.

Dom i ogród

Można by się zdziwić, w jak wielu domach, ogrodach czy na działkach letniskowych metalowe hoboki znajdą zastosowanie, jako duże uniwersalne kosze na śmieci, pojemniki do przechowywania wspominanych już farb czy olejów. Warto tutaj jednak przed zakupem zastanowić się, jaką pojemność pojemnika wybrać, by nie zajmował on niepotrzebnie zbyt dużej ilości miejsca.

Hoboki wykorzystanie

Patrząc na powyższy tekst, bardzo łatwo uświadomić sobie, że albo jesteśmy już właścicielami takich pojemników lub przydałyby się nam one w różnym celu. Jeśli jesteś jedną z osób, która stwierdziła, że przydałby się jaj taki hobok to zapraszamy do zapoznania się z ofertą.