Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

odbieramy mieszkanie
Poradnik

O czym warto pamiętać, kiedy odbieramy mieszkanie?

Odbiór pierwszego mieszkania własnościowego jest bez wątpienia wielkim przeżyciem dla każdego z nas. Zanim wniesiemy meble i rozgościmy się w nim na dobre, musimy jeszcze odebrać je z rąk dewelopera. Podczas przekazania kluczy mamy nadzieje, że każdy szczegół zapisany w umowie jest dopięty na ostatni guzik. Jednakże warto samemu sprawdzić zapiski w umowie i porównać je ze stanem faktycznym.

Jak się przygotować do odbioru mieszkania?

Odbiór mieszkania z rąk dewelopera polega na dokładnym sprawdzeniu najmniejszych szczegółów i porównaniu ich z zapisem w umowie. Warto wyposażyć się w plan mieszkania oraz narzędzia takie jak miarka, poziomica czy kątownik. Narzędzia te pozwolą określić realne wymiary ścian, ich równość, a także sprawdzić, czy kąty są proste. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy podołamy sami możemy skorzystać z usług https://www.renomabud.pl/ i zatrudnić inżyniera do pomocy przy odbiorze mieszkania.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy odbiorze mieszkania?

Nowe mieszkanie powinno być naszym oczkiem w głowie, ponieważ spędzimy tam najpiękniejsze chwile swojego życia. Początkowo możemy sprawdzić elementy, które są widoczne na pierwszy rzut oka. Korzystając z planu mieszkania, ustalmy, czy gniazdka elektryczne są prawidłowo rozmieszczone, a także czy instalacje sanitarne znajdują się we wskazanym miejscu. Kolejnym ważnym elementem są drzwi i okna, które powinniśmy dokładnie obejrzeć, jednocześnie sprawdzając ich funkcjonalność.

Jeżeli nie mamy zastrzeżeń do wspomnianych elementów, przechodzimy do dokładnego obejrzenia ścian. Polega ono na ustaleniu, czy tynk jest dobrze położony i czy nie odpada ze ścian, czy nie tworzą się na nim pęcherze powietrza i czy nie jest porysowany. W dalszej kolejności przechodzimy do podłogi, sprawdzając, czy powierzchnia jest równa, a także czy przy ścianach znajduje się szczelina dylatacyjna, która umożliwia oddychanie posadce.

Rozmiar pomieszczeń oraz szerokość ścian możemy sprawdzić za pomocą miarki. Dobrym pomysłem będzie również zabranie ze sobą kilku żarówek, dzięki, którym ustalimy, czy elektryka została podłączona prawidłowo. Jeżeli nie dostrzegamy przeciwwskazań, możemy podpisać dokumenty i odebrać klucze.

Odbiór techniczny mieszkania da nam pewność, że deweloper wywiązał się ze wszystkich warunków umowy. Mieszkanie możemy odebrać samodzielnie lub poprosić o pomoc w odbiorze fachowców. Weryfikacja wszystkich ważnych parametrów mieszkania spowoduje, że będzie można je eksploatować przez długi czas bez konieczności naprawy stałych elementów wyposażenia.