Jak wszystkie podstawowe pierwiastki należące do metali jest materiałem niezniszczalnym i dającym możliwość nieskończonej ilości cykli recyklingu. Żelazo ma niezrównany zestaw cech fizycznych, chemicznych i użytkowych, które predestynują je do miana supermateriału.
Stal w budownictwie
Można powiedzieć, że nagminnie konstrukcje stalowe zaczęto stosować w Ameryce Północnej. W początkach XX wieku powstawały tam drapacze chmur, które za podstawę konstrukcji miały prefabrykaty stalowe łączone za pomocą nitów z kwalifikowanej stali. Konstrukcja stalowa domu zbudowana była w większości z profili hutniczych w kształcie litery „T”, tak zwanych dwuteowników. Tak więc konstrukcja stalowa hali wewnątrz budynku była wykonana w postaci zamkniętej klatki. Ażurowe elementy tworzyły szkielet, który następnie wypełniano innymi materiałami. Były to murowane ściany, wylewki betonowe słupy, a z czasem lekka zabudowa, pozwalająca wznosić coraz wyższe budowle.
Jakie są zalety materiału?
Stal, choć nie jest całkowicie odporna na działanie wilgoci, to jest na pewno nienasiąkliwa. Nawet kropla wody nie jest w stanie wniknąć w głąb struktury metalu. Inna rzecz, że odkryta stal szybko koroduje pod wpływem wilgoci. Jednak na to znaleziono przecież radę.
Działanie wody na konstrukcję stalową pokrytą powłoka antykorozyjna jest o niebo mniejszy niż wpływ wilgoci na stelaż drewniany.
Wyroby stalowe w całości podlegają łatwej przeróbce, czyli odświeżeniu surowca. Waga konstrukcji stalowych w odniesieniu do drewnianych jest też niepomiernie mniejsza. Dachy stalowe o zbliżonych parametrach wymagają użycia o wiele mniejszej ilości surowca. Dlatego konstrukcja stalowa dachu o podobnych wartościach wytrzymałościowych może przykrywać dom o znacznie odchudzonej konstrukcji ścian. Przekonać się można o tym porównując założenia i wyliczenia – ile kosztuje dom ze stali, a ile drewniany lub murowany.
Ważny jest też walor zdrowotny. Stalowe domy szkieletowe polecane są dla ludzi cierpiących na alergie. W stalowym szkielecie nie rozwijają się pleśnie i grzyby, co jest częstym powodem wystąpienia uczuleń.
Koszty inwestycje
Pytanie jest powtarzane nagminnie. Jakie są koszty? Ile kosztuje dom ze stali? Dzięki zastosowaniu elementów z prefabrykacji nie ma potrzeby angażowania nadmiernej ilości siły fachowej, czyli sprzętu i ludzi. Całość założenia realizuje się poza placem budowy. Dlatego koszty można optymalizować i kształtować w rozsądny sposób.
Nowinki technologiczne
Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań może powstać dom pasywny Szkielet stalowy świetnie pasuje do proekologicznych idei budownictwa domów o zerowym poborze energii i wykorzystujących zasoby przyrody w sposób bierny, czyli nieangażujących nadmiernych środków materiałowych i technologicznych.
Ocieplenie a konstrukcja ze stali
Gabaryty elementów stalowych dają dodatkowe możliwości w odniesieniu do termoizolacji domu. Warstwa izolacji termicznej może być o wiele większą niż w warunkach zabudowy tradycyjnej. Jest to szczególnie ważne na strychach w pomieszczeniach zewnętrznych, gdzie występują skosy