Poszczególne rodzaje urządzeń służących do spawania, które są dostępne na rynku, charakteryzują się wydajnością na różnych poziomach. Spawarki MIG MAG, MMA czy TIG – każda z nich wymaga również nieco innych umiejętności, co jest związane między innymi z rodzajem stosowanych końcówek. W przypadku urządzeń MMA mamy do czynienia z topliwymi elektrodami otulonymi, przy spawarkach TIG – z nietopliwymi elektrodami wolframowymi. Spawarka MMA MIG MAG wykorzystuje natomiast do tworzenia spoiny drut, do czego konieczny jest uchwyt spawalniczy. Ta część spawarki powinna być wyposażona w system chłodzenia – bez tego praca staje się niemożliwa. Jakie rozwiązania mamy zatem do wyboru?
Migomat spawalniczy – co trzeba o nim wiedzieć?
Spawarki MIG MAG, zwane potocznie migomatami, wyróżniają się na tle spawarek MMA oraz TIG przede wszystkim prędkością. Na rynku dostępne są bowiem półautomaty, które pozwalają na najwyższą prędkość spawania z rozwiązań powszechnie dostępnych dla przydomowych warsztatów. Wspomniany drut spawalniczy, wykorzystywany do tworzenia spoiny, zastępuje w tym przypadku elektrodę topliwą – podczas spawania zwój drutu będzie się bowiem skracać.
Przy spawaniu tą metodą nie można zapominać również o obecności gazów spawalniczych – to w ich osłonie odbywa się cały proces. Do spawania typu MIG są potrzebne gazy obojętne, a przy metodzie MAG – gazy aktywne, czyli dwutlenek węgla. Jeden migomat oferuje bowiem w sobie tak naprawdę dwa typy spawania.
Sposoby chłodzenia uchwytów spawalniczych
Wybierając uchwyt spawalniczy do migomatu, zwraca się uwagę na kilka kwestii. Z praktycznego punktu widzenia ważne będzie to, by komfortowo leżał w dłoni, dzięki czemu obsługa spawarki będzie łatwiejsza. Istotna będzie także długość uchwytu oraz jakość wykończenia poszczególnych jego elementów. Kluczowe jest jednak odpowiednie dobranie uchwytu do mocy spawarki. Ten parametr wiąże się już bezpośrednio ze sposobem chłodzenia uchwytów spawalniczych. Najpopularniejsze to chłodzenie gazem oraz cieczą.
Uchwyty do migomatów chłodzone gazem
Uchwyt spawalniczy chłodzony gazem można uznać za mniej skomplikowany, w pewien sposób podstawowy rodzaj tego elementu. Tego typu uchwyty nadają się bowiem do mniejszych urządzeń o ograniczonej mocy – zazwyczaj poniżej 350A. To także tańszy rodzaj wyposażenia do migomatu niż uchwyty chłodzone cieczą, które omówimy w dalszej części artykułu.
Uchwyty chłodzone gazem, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, to narzędzie, którym z łatwością będą się posługiwać nawet mniej wprawni spawacze. Chłodzenie gazem zapewnia odpowiednią temperaturę uchwytu przy pracach o mniejszym natężeniu. Do wyboru mamy cztery podstawowe rodzaje uchwytów spawalniczych tego typu, różniących się średnicą drutu, z którym współpracują. Najpopularniejsze są uchwyty MB 15 – świetnie nadają się do “domowych” spawarek, działających z prądem o natężeniu do 180A.
Uchwyty do migomatów chłodzone cieczą
Tego typu uchwyty są rozwiązaniem droższym, ale w niektórych przypadkach zdecydowanie bardziej polecanym. Znacznie lepiej sprawdzają się bowiem przy mocniejszych, a co za tym idzie bardziej wydajnych migomatach. Będą dobrze współpracować ze spawarkami, które operują prądem o natężeniu ponad 400 A.
Tego typu rozwiązania są popularne w spawarkach używanych w przemyśle. Jeśli jednak często sięgamy po migomat w warsztacie czy garażu, także można je rozważyć. Uchwyt chłodzony cieczą jest droższy i cięższy, ale zużywa się zdecydowanie wolniej niż jego konkurenci ochładzani gazem. Będzie więc można z niego zdecydowanie dłużej korzystać.