W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się grzeb w domu. Z pewnością zjawiskiem negatywnym jest pojawienie się grzyba lub pleśni w mieszkaniu. Najważniejsze, że trzeba z tym walczyć skutecznie oraz szybko. Dowiedz się, jak sobie z nim poradzić – grzyb w mieszkaniu.
Sprawdź również: Jakie zalety ma przenośny klimatyzator?
Grzyb w mieszkaniu
Na początku należy dokładnie zdiagnozować sam problem oraz jego przyczyny. Później konieczne jest jeszcze ustalenie form likwidacji grzyba. W tym artykule wyjaśnimy, jak pozbyć się grzyba, a także podpowiemy, jakie są przyczyny jego powstawania. Od stopnia w jakim grzyb zdołał się już rozwinąć uzależnione są działania niszczące grzyby na ścianach. Wzmożona wilgotność podłoża jest idealnym środowiskiem rozwoju grzybów. Do tego można wymienić jeszcze ciepłe powietrze. Dla tak zwanych mostków termicznych takie warunki są charakterystyczne. Można śmiało powiedzieć, że zaniedbania budowlane są główną przyczyną powstawania grzyba w naszych domach oraz mieszkaniach. Do rozwoju grzybów przyczyniają się miejsca występowania mostków termicznych. Są to elementy przegrody cieplnej, które cechują się gorszą izolacją cieplną. Kondensacja pary następuje na takich wychłodzonych powierzchniach. Bez wątpienia są to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Należy pamiętać, że wysoka wilgotność sprzyja powstaniu i obecności grzyba. Inne czynniki to temperatura oscylująca wokół 25-30 stopni Celsjusza oraz brak światła słonecznego. Taki warunki panują zazwyczaj w łazienkach, piwnicach lub kuchniach ze złą wentylacją. Jesień oraz zima to typowe pory wzmożonej aktywności grzybów.
Ściana nie oddycha, jeśli położona jest tapeta lub meble przysunięte są blisko siebie. Skutkuje to tym, że staje się wilgotna i powstają ukryte wykwity mikroorganizmów. Grzyb na ścianie w domu jest również poważnym zagrożeniem dla dzieci. Na dobór okien także warto zwrócić uwagę. Mechanizmy rozszczelnienia powinny posiadać ramy okienne. Domy wyposażone w nowoczesne mechanizmy wentylacji mechanicznej na bazie rekuperacji są jedynym wyjątkiem. Wentylacja ma największy wpływ na mikroklimat w domu. Warto mieć na uwadze, że wentylacja to proces ciągłej wymiany powietrza. Nieprzerywane powinno być wentylowanie domu. Oznacza to, że przez cały czas musi być zapewniony napływ świeżego powietrza z zewnątrz. Nie ma też większego znaczenia, czy posiadasz wentylację mechaniczną, czy też grawitacyjną, czyli naturalną.
Jak walczyć z grzybem w domu?
Sezonowy spadek wydajności instalacji może nastąpić w przypadku wentylacji grawitacyjnej. W takiej sytuacji działania wspomagające mogą być konieczne. Skutkiem zdarzeń losowych także może być zagrzybienie ścian. Może to być awaria instalacji wodnej lub powódź. Potencjalnym zagrożeniem jest też długotrwała obecność wody w budynku. Profesjonalne osuszanie całego budynku jest w takich przypadkach niezbędne.
O prawidłowej izolacji termicznej najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Trzeba działać po prostu prewencyjnie i pomyśleć również o właściwej jakości oknach i sprawnej wentylacji. Na powierzchni drewna rozwijają się pleśnie. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nie osłabiają jego wytrzymałości. Pleśń występuje zazwyczaj w formie skupisk w kolorze zielonym lub czarnym. Obecność pleśni skutkuje uszkodzeniem tapety i powłok malarskich. Jeśli na ścianie dojdzie do rozwoju grzyba to wtedy mamy do czynienia ze zdecydowanie gorszym problemem. Walka z grzybem wymaga większego nakładu pracy i środków, a do tego jest bardzo czasochłonna. Wykwity bardzo źle się prezentują, ale grzyby nie są tylko problemem natury estetycznej. Grzyb może nawet zagrażać naszemu zdrowiu, dlatego nie można lekceważyć jego obecności. Warto podkreślić, że grzyby produkują mykotoksyny, czyli substancje mutagenne oraz rakotwórcze.
Zobacz także: Projekt domu z płaskim dachem
Grzyb w mieszkaniu – skutki
Duże zagrożenie dla naszego zdrowia niesie przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu. Przyczyną ostrych lub przewlekłych zatruć mogą być szkodliwe substancje pochodzące z grzyba. Mogą one dostać się organizmu człowieka drogą oddechową lub pokarmową. Grzyby bardzo osłabiają odporność organizmu i atakują głównie układ oddechowy. Grzyb w mieszkaniu wytwarzaj różne toksyny, które przyczyniają się do astmy i alergii, bólu głowy, mięśni i stawów oraz zaburzenia przemiany materii. W niektórych przypadkach mogą nawet wywoływać raka lub martwicę wątroby.
Do groźnych infekcji może dojść szczególnie u osób osłabionym układem immunologicznym. Zwłaszcza osoby starsze, małe dzieci i kobiety w ciąży narażone są na działanie grzybów. Problemom skórnym także sprzyjają grzyby. Nie powinno się lekceważyć nawet małej plamki grzyba. Charakterystyczny zapach stęchlizny jest pierwszym ważnym symptomem. Już wtedy coś powinno dać nam do myślenia, że dzieje się coś niepokojącego. Żeby nie dopuścić do rozwoju grzyba, to warto jak najwcześniej zacząć szukać przyczyny. Wietrzenie domu jest dobrą praktyką w ramach działań profilaktycznych. Najlepiej robić to intensywnie oraz regularnie, czyli przynajmniej kilka razy dziennie. Chodzi przede wszystkim o to, żeby w mieszkaniu wymusić przeciąg. Żeby nie tracić ciepła powinniśmy zakręcać grzejniki w okresie grzewczym. Jeśli występuje zbyt duża wilgotność powietrza to trzeba zastosować pochłaniacze wilgoci lub inne podobne urządzenia.