W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się przenośny klimatyzator. Niestety nie wszędzie możliwy jest tradycyjny montaż klimatyzacji w domu. Często takie rozwiązanie okazuje się zbyt kosztowne, a do tego wymaga uzyskania określonych zezwoleń. Klimatyzatory przenośne bez wątpienia są tańszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.
Sprawdź także: Wyjaśniamy ile kosztuje ogrzewanie podłogowe
Przenośny klimatyzator – montaż
W sezonie letnim warto bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom i poznać zasadę ich działania. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinna wyglądać instalacja klimatyzacji. Z części zewnętrznej i wewnętrznej składa się klimatyzator tradycyjny typu split. Warto mieć na uwadze, że obie części połączone są cienkimi rurkami. Urządzenie jest wyposażone również w sprężarkę i wymienniki ciepła, czyli skraplacz oraz parownik. Czynnik chłodniczy również się tam znajduje, a do tego zmienia swój stan skupienia i krąży w obiegu zamkniętym. Wewnątrz jednej obudowy umieszczają wszystkie części urządzenia w jednoczęściowym klimatyzatorze przenośnym. Należy pamiętać, że poprzez rurę odprowadzamy na zewnątrz gorące powietrze. Koniec węża trzeba wyprowadzić poza budynek, żeby proces ten przebiegał prawidłowo. Specjalna uszczelka do klimatyzatorów przenośnych może pomóc w prawidłowym wykonaniu tego zadania. W ten sposób możemy uniknąć niepożądanego napływu ciepłego powietrza z zewnątrz. Bez naruszania struktury budynku jest możliwy montaż klimatyzatora przenośnego.
W przypadku montowania stacjonarnej klimatyzacji zawsze naruszymy strukturę budynku. Jest to bardzo ważne, ponieważ dopiero po otrzymaniu określonych zezwoleń od administracji budynku można wykonać działania dotyczące wyposażenia mieszkania w klimatyzator stacjonarny. Skomplikowane regulacje powodują, że wiele osób decyduje się na przenośne klimatyzatory. W funkcję grzewczą wyposażano tylko niektóre klimatyzatory przenośne. Inne urządzenia są w stanie tylko obniżać temperaturę powietrza. W sezonie zimowym bardzo przydatne mogą się okazać urządzenia zdolne do ogrzewania. Jest to niezwykle ważne w przypadku awarii grzewczej sieci. Trzeba jednak pamiętać, że moc grzewcza klimatyzatora nie jest zazwyczaj równa jego chłodniczej mocy.
Oba parametry muszą być dostosowane do powierzchni pomieszczenia, jeśli planujesz stosować urządzenie do podwyższania temperatury.
Jakość izolacji cieplnej budynku
Jakość izolacji cieplnej budynku odgrywa bardzo ważną rolę. Na każde 10 m2 powinno przypadać 0,8 kW mocy, jeśli jakość izolacji jest dobra. Zapotrzebowanie wzrasta do 1,3 kW w momencie, gdy izolacja jest słaba. W upalne dni klimatyzator przenośny może przynieść prawdziwą ulgę. Jego wybór musi być jednak odpowiednio przemyślany. Moc chłodnicza odgrywa kluczową rolę, podobnie jak w przypadku stacjonarnego klimatyzatora.
Moc chłodniczą trzeba dostosować do warunków, które panują w danym pomieszczeniu. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą będzie wyższe, jeśli pomieszczenie zlokalizowane jest na poddaszu lub w budynku o słabej izolacji termicznej. Dotyczy to również pomieszczeń z oknami wychodzącymi na południowy wschód. Przepływ powietrza to drugi parametr, który koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę. Informuje on o tym, ile w ciągu jednej godziny przepływa powietrza przez urządzenie. Określa on tempo chłodzenia, a to ma przełożenie na czas niezbędny do uzyskania temperatury optymalnej. Jeśli potrzebujesz sprzętu do większego pomieszczenia to warto wybrać urządzenia, które oferują przepływ na poziomie 300 m3/h.
Zobacz także: Piękne dodatki do wnętrza – kwiaty, świece
Koszty eksploatacji klimatyzacji przenośnej
Koszty eksploatacji klimatyzacji przenośnej nie są wysokie. Przede wszystkim przenośny klimatyzator nie wymaga przeglądów regularnych. Urządzenie, które działa prawidłowo nie powinno tracić chłodniczego czynnika, więc nie trzeba go nawet uzupełniać. Do rachunków za pobrany prąd ograniczają się wydatki związane z użytkowaniem klimatyzatora przenośnego. Dlatego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia i zużycie prądu. Warto podkreślić, że samodzielny montaż klimatyzacji przenośnej jest możliwy.
Dużą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest fakt, że są bardzo łatwe w montażu. Do tego są mobilne, więc można je szybko i sprawnie transportować. W instrukcji obsługi powinien być przedstawiony dokładny przebieg procesu montażu. Najpierw należy rozpakować wszystkie części, zdjąć folie oraz ochronne elementy. Klimatyzator należy postawić na suchej, płaskiej i równej powierzchni. Powinien się znajdować niedaleko okna, żeby można było wyprowadzić rury. Na okno należy założyć specjalną uszczelkę do przenośnych klimatyzatorów. Klimatyzator stacjonarny działa na tej samej zasadzie co klimatyzator przenośny. Różnica jest taka, że w jednej obudowie znajdują się wszystkie części. Urządzenie posiada jeszcze rurę, którą trzeba jakoś wyprowadzić na zewnątrz. Można to wykonać samodzielnie, ponieważ nie jest to skomplikowane zadanie. Niemal wszędzie sprawdzi się klimatyzacja przenośna, a do tego pozwala ograniczyć wydatki. Przede wszystkim mocą i przepływem powietrza trzeba się kierować podczas wyboru urządzenia. O przyszłych kosztach użytkowania decyduje jeszcze zużycie energii, które też trzeba uwzględnić.