Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

poddasze do ocieplenia
Budownictwo

Jak przygotować poddasze do ocieplenia?

Dbałość o środowisko oraz coraz droższe nośniki energii sprawiają, że sporo osób decyduje się na ocieplenie domu. Wiele z nich zapomina o poddaszu, które powinno być ocieplone nie tylko wówczas, gdy jest użytkowane. Ocieplenie poddasza może znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Jakie są metody ocieplania poddasza? Jak przygotować do tego procesu poddasze?

Metody ocieplania poddasza

Przez nieocieplony dach i poddasze może uciekać nawet do 25% ciepła. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie ocieplenie tych części domu. Obecnie stosuje się dwie główne metody ocieplania – międzykrokwiowe i nakrokwiowe. Obie metody mają swoje wady i zalety.

Najczęściej stosowana jest metoda międzykrokwiowa, która polega na układaniu płyt z wełny mineralnej, pianki lub styropianu między krokwiami. Do wad tej metody należą powstawanie mostków termicznych oraz skraplanie się wilgoci. Jest to jednak szybka i tania metoda, która profesjonalnie wykonana, daje dobre ocieplenie poddasza.

Metoda ocieplania nakrokwiowego polega na ułożeniu na krokwiach specjalnych płyt izolacyjnych. To droższy sposób ocieplania, ale wydatek szybko się zwraca, a dodatkowo nie tworzą się mostki termiczne.

Coraz częściej stosowana jest także nowa metoda ocieplania natryskowo pianką PUR. Warstwa ocieplająca jest bardzo szczelna, a prace przebiegają szybko. Wymagane jest jednak wcześniejsze odpowiednie przygotowanie poddasza.

Materiały, które stosuje się do ocieplania

Do ocieplania stosuje się dziś przede wszystkim wełnę mineralną, styropian i specjalne pianki poliuretanowe. Wymienione materiały bardzo dobrze izolują,

  • Wełna mineralna to jeden ze starszych materiałów izolacyjnych. Wykonana jest z włókien szklanych lub skalnych. Płyty z wełny są niepalne i dość lekkie. Dobrze też przepuszczają parę wodną.
  • Płyty ze styropianu znakomicie izolują i są lekkie. Nie chłoną wody i są materiałem samogasnącym.
  • Do najnowszych materiałów izolacyjnych należy pianka poliuretanowa. Jest doskonałym, oddychającym materiałem izolacyjnym, który nakłada się metodą natryskową przy pomocy specjalnych urządzeń. Dzięki temu powstaje jednolita warstwa izolacji, która nie ma żadnych mostków termicznych.

Dlaczego warto wybrać metodę natryskową?

Metoda ocieplania natryskowo pianką PUR jest stosunkowo nowa. Należy też do najdroższych metod, a dodatkowo konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu. Jednak wydatki szybko się zwracają, ponieważ zmniejsza się ucieczka ciepła przez dach, a to przekłada się na mniejsze zużycie czynnika grzewczego. Zaletą tej metody jest uzyskanie jednolitej powłoki izolacyjnej. Pianka wypełnia wszystkie szczeliny, tworząc wyjątkowo energooszczędną izolację.

Prace przebiegają bardzo szybko, co także należy do zalet tej metody. Wykonanie ok. 200-250 m² zajmuje zwykle jeden dzień. Ocieplenie z pianki PUR nie obciąża dachu, ponieważ pianka jest bardzo lekkim materiałem. Piankę można kłaść na membranę paroprzepuszczalną, nawet bez deskowania.

Przygotowanie poddasza pod ocieplenie pianką

Ocieplanie pianką PUR jest coraz częściej wybieraną metodą ocieplania poddasza. Jednak przed położeniem piany poddasze należy do tej czynności odpowiednio przygotować. Izolację najlepiej wykonywać po zakończeniu wszystkich mokrych prac, czyli po położeniu tynków i posadzek.

Ocieplenie poddasza przy pomocy piany PUR rozpoczyna się od uprzątnięcia całego poddasza. Warto zasłonić folią drzwi i okna, aby uniknąć zabrudzenia. Powierzchnia, na którą będzie natryskiwana piana, musi być dobrze wyczyszczona i stabilna. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj wentylacji. Od tego zależy, czy konieczne będzie zrobienie dodatkowej szczeliny wentylacyjnej.

Bardzo istotne jest zmierzenie wilgotności więźby dachowej. Drewno nie może mieć więcej niż 15% wilgotności. Większa wilgotność sprawi, że w drewnie mogą zacząć się rozwijać grzyby pleśniowe, zagrażające drewnianej konstrukcji.

Przed położeniem pianki konieczne jest też zamontowanie specjalnych wieszaków. To na nich będą później montowane profile pod zabudowę skosów czy stropu. Należy też ułożyć wszystkie niezbędne przewody w peszlach.

Po zakończeniu prac przygotowawczych można już przystąpić do aplikowania piany. Jednak warto wiedzieć, że optymalną temperaturą do tej czynności jest temperatura w przedziale od 10 do 15 ºC. Dlatego najlepszym terminem do wykonywania ocieplenia w tej technologii jest wiosna i jesień.

Jak widać, przygotowanie poddasza obejmuje spory zakres prac. Podobnie jak sam proces kładzenia natryskowej izolacji z piany PUR, także i prace przygotowawcze na poddaszu warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Dzięki temu zachowane zostaną wszystkie niezbędne procedury, a izolacja będzie trwała i szczelna.