Komasowani

Budownictwo, dom i ogród

Ciekawostki na temat odzieży odblaskowej
Budownictwo

Ciekawostki na temat odzieży odblaskowej

Kurtki odblaskowe, polary, nakrycia głowy i inne akcesoria są codziennością osób pracujących na wysokościach, w budownictwie, w służbach drogowych czy medycznych. Wszystko ze względu na charakter tych środowisk pracy, gdzie zagrożenie może czaić się tuż za rogiem. Bluzy odblaskowe pomagają w zwiększeniu widoczności danego pracownika i zapobiegają wypadkom. Jakie ciekawostki i tajemnice skrywają przed Tobą ubrania odblaskowe? Sprawdź!

Wszystko zaczęło się od Boba Switzera

Bob Switzer był amerykańskim wynalazcą i biznesmenem. W latach trzydziestych aspirował do bycia lekarzem, ale podczas wykonywania wakacyjnej pracy, tak nieszczęśliwie uderzył się w głowę, że zapadł w śpiączkę na kilka miesięcy. Kiedy się obudził, okazało się, że jego wzrok i pamięć zostały trwale naruszone i na polecenie lekarza większość rekonwalescencji spędził w zaciemnionym pokoju, gdzie bawił się fluorescencyjnymi minerałami. Bob i jego młodszy brat Joe, aspirujący magik, eksperymentowali z tymi minerałami, mieszając je z lakierem, aby uzyskać fluorescencyjne farby. Początkowo, farby były przeznaczone do magicznych sztuczek Joe, ale bracia zostali zatrudnieni przez armię amerykańską podczas drugiej wojny światowej, aby używać materiałów fluorescencyjnych w sytuacjach bojowych. Po wojnie, bracia Switzer założyli własną firmę Day-Glo, która produkowała wiele produktów fluorescencyjnych, w tym odzież odblaskową. Bob wyprodukował pierwszą część odblaskowej odzieży, farbując suknię ślubną swojej żony!

Ubrania odblaskowe mają ponad 50 lat

Kurtki odblaskowe robocze stały się popularne w Wielkiej Brytanii w 1964 roku. Po raz pierwszy zostały eksperymentalnie przetestowane w Glasgow, przez pracowników linii kolejowych. Późniejsze badania wykazały, że dzięki kurtkom odblaskowym, byli oni częściej zauważani przez kierowców. Od tego czasu, ten element garderoby stał się standardem, jeśli chodzi o odzież ochronną.

Rozmiar jest ważny 

Odblaskowa odzież robocza musi być odpowiednio dopasowana, by spełniała wszystkie warunki bezpieczeństwa – nieważne, czy to kurtka odblaskowa damska czy spodnie odblaskowe męskie. Panele odblaskowe są zaprojektowane tak, aby dobrze zarysować ludzką sylwetkę. Dzięki temu, gdy zostaniesz zauważony przez nadjeżdżającego kierowcę, będzie wiedział, że jesteś osobą. Co więcej, za duży rozmiar odzieży odblaskowej na placu budowy może stwarzać niebezpieczeństwo, zostać wciągnięty lub zaczepiony przez maszynę, co w konsekwencji może spowodować wypadek (nawet śmiertelny).

Mogą uratować życie

Pracowników noszących odzież roboczą odblaskową można natychmiast zobaczyć, ponieważ łatwo się dzięki niej wyróżniają. Badania wykazały, że osoby noszące odblaski są identyfikowane o trzy sekundy szybciej niż osoby, które ich nie noszą. Zazwyczaj wybiera się kamizelki i bluzy nie tylko odblaskowe, ale także fluorescencyjne. To połączenie sprawia, że pracownicy są widoczni nie tylko w nocy, ale także w dzień, na przykład w mglisty lub deszczowy poranek. Również zimą, która często bywa ponura, ekipy budowlane pracujące w warunkach słabego oświetlenia i słabej widoczności, muszą nosić ubrania odblaskowe. Niezastosowanie się do tego wymogu, stanowi zagrożenie życia. 

Każdego koloru używa się do innych celów

Żółty jest najczęściej używanym kolorem w ubraniach odblaskowych, ponieważ jest najjaśniejszy i zapewnia kontrast w różnych środowiskach. Pomarańczowy jest kolorem zazwyczaj występującym na morzu, ponieważ daje najsilniejszy kontrast z błękitem i szarością. Róż również nie występuje w naturze w nadmiarze, dlatego może stworzyć silny kontrast na tle wielu krajobrazów.