Odnowienie starego domu niestety wiąże się z dużymi kosztami finansowymi. Pojawi się także konieczność wypełnienia dokumentacji formalnej, ponieważ taki remont wymaga zgłoszenia tego faktu w urzędzie.
Remont starego domu
Wniosek o rozpoczęcie remontu należy złożyć w starostwie powiatowym w terminie 30 dni od daty planowanego rozpoczęcia prac. Jeżeli w przeciągu miesiąca nie otrzymamy od starostwa żadnego pisma, oznacza to, że możemy rozpocząć remont. Inną kwestią jest sytuacja, kiedy remont kwalifikuje się pod przebudowę, ponieważ w tej sytuacji konieczne jest uzyskanie pozwolenia budowlanego. Przykładowe sytuacje, kiedy remont jest przebudową: ocieplenie budynku wyższego niż 12 metrów, założenie instalacji gazowej lub wymiana okien.
Remont domu poniemieckiego lub starego budynku znajdującego się na wsi należy zacząć od remontu ścian działowych. Często wymagane jest ich wyburzenie i zastąpienie nowymi. Dzięki temu będzie możliwe także zorganizowanie nowych miejsc na okna oraz całkowita reorganizacja pomieszczenia.
Elewacja zewnętrzna także będzie wymagać odnowienia. Koniecznością będzie także ocieplenie ścian zewnętrznych, najczęściej wysokiej jakości styropianem. Dzięki temu budynek będzie lepiej izolował ciepło. Ocieplenie drewnianych ścian zewnętrznych będzie wymagało także użycia wełny mineralnej, co podwyższy koszty izolacji.
Okna i dach
Możliwe, że będzie konieczne wymienienie całego dachu, który niestety mocno odbije się na kosztach przedsięwzięcia. Koszt zakupu materiałów oraz montażu dachu do średniego wielkością domu może wynieść nawet 30 tys. zł. Do kosztów dojdą jeszcze okna dachowe, których założenie będzie wymagało pozwolenia na budowę.
Kolejnym kosztem jest stolarka okienna. Jeżeli budynek posiada 30 m2 okien, koszt wymiany oraz montażu może wynieść nawet 20 tysięcy złotych. Są to duże wydatki, ale niestety w większości przypadków niezbędne do ukończenia remontu starego domu. Stare okna nie są szczelne, a mieszkanie w zimnym domu jest niekomfortowe.
Wilgoć
Ważną kwestią jest sprawdzenie, czy w starym domu nie występuje pleśń. Objawia się ona odpadającym tynkiem oraz mokrymi ścianami. Jeżeli znajdziemy ślady pleśni w domu oznacza to, że izolacja pozioma jest błędnie wykonana lub jej w ogóle brakuje. Należy przetestować wszelkie kanały wentylacyjne, czy nadal są drożne. Sprawny system wentylacji pozwoli na szybsze uporanie się z wilgocią w starym domu.